aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Životospráva v období jara

Životospráva v období jara

(Autorský článek původně pro tištěné médium) Tento díl seriálu o základních principech udržení a zlepšení zdraví přirozenou/přírodní cestou v jednotlivých ročních obdobích se Vám dostává do rukou v době, když už dva týdny „běží“ tzv. astronomické jaro, tedy doba, kdy postavení astronomických těles spouští v naší krajině procesy „narození“ a nového růstu života, což lze pozorovat v přírodě pučením stromů a keřů a novým růstem mnohých rostlin.

Jsem vděčný, že v době, kdy jsem psal tento článek, se zima po „nijakém“ lednu opět chopila své role, byly mrazy (i když suché) a na závěr sněhová „zálivka“ – jaro tak nepropuklo nepřirozeně brzy (i když to tak v lednu vypadalo), a věřím, že se nyní v dubnu už může příroda probudit ze zimního spánku opravdově a bez zbytečných ztrát – mrznutí květů stromů či výhonků rostlin a s tím související neúrody.

Délka světlé části dne

Oproti počátku zimního období, který znamenal jen 8 hodin světla, má počátek jara světla o celou  polovinu více, tj. 12 hodin trvání od východu k západu slunce. Rytmus fungování živé přírody v závislosti na denním světle se tedy za ty pouhé 3 měsíce poměrně výrazně změnil - i když rána jsou ještě chladná, vítají nás už po šesté hodině denním světlem.

Už toto roční období tedy může mnoho z nás vstávat přirozeně (i včas vůči denním povinnostem), bez budíku - probuzeni denním světlem, odpočati, se silou a chutí do denních činností – do tohoto přirozeného bio-rytmu se můžete dostat během jediného týdne tím, že zrušíte či minimalizujete zatěžující večerní/noční aktivity (pojídání pokrmů, sledování obrazovky počítače nebo televize, složitější mentální či fyzická práce) a namísto toho dáte např. s bylinným čajem z meduňky či třezalky s levandulí a nedramatickou četbou prostor zklidnění, přirozenému projevení únavy a včasnému usnutí. Tak je možno převrátit vyčerpávající až devastující koloběh každodenního fungování, kterému jsme nevědomky dali ve svých životech prostor.

Na co se zaměřit

Jaro je u nás se svým vlhkým a slunečným podnebím dobou obrození - narození a nového růstu rostlin a mnoha živočichů i nabývání nových životních sil pro nás lidi. Játra, „chemická továrna“ našeho organismu, jsou spolu se žlučníkem ve svém vrcholném období roku – je to nejvhodnější doba pro jejich podporu - cílené pročišťování („z hloubky na povrch“ stejně jako v rostlinné říši) a jejich vyživení. Díky cílené podpoře těchto orgánů můžeme dosáhnout zlepšení nebo uzdravení nežádoucího stavu i u zraku, nehtů, šlach a vazů celého těla. Zároveň je třeba vyhnout se zvláště ve fázi detoxikace přetěžujícím látkám jako jsou alkohol, tabák, kofein, nasycené tuky a živočišné bílkoviny, a také výskytu výfukových plynů a chemických výparů – barev, rozpouštědel, hnojiv.

Níže uvádím některá doporučení, která můžete dát do praxe, aby jaro bylo pro Vaše tělo velmi povzbudivé:

 • každodenní ranní protažení se a rozcvičení těla na čerstvém vzduchu (optimálně v přírodě, ale i na terase, balkoně či u otevřeného okna – stačí 5 – 15 minut
 • krátké ranní suché kartáčování celé pokožky
 • strava s minimem živočišných bílkovin (maso, sýry, vejce, tvaroh i další mléčné výrobky) a nejlépe neošetřené pesticidy, chuťově nejvíce přirozeně kyselá (nikoli kyselé okurky s lákem z octa) a hořká (nikoli spálená jako okraj topinek):
  • ze zeleniny především s dostatkem chlorofylu a hořčin jako je řeřicha, rukola, polníček, čekanka, kopřiva, pampeliška (nejvíce listy), dále špenát, zelí syrové kysané i syrové, kapusty, řapíkatý celer, ředkvičky a jakékoli další ředkve, červená řepa a mrkev (velmi vhodné ve formě šťáv), česnek, cibule, mírně a pouze do času oběda zázvor
  • extra panenské oleje – nejvíce lněný a ostropestřcový, ale i olivový, slunečnicový a sezamový
  • z bylin například petržel, rozmarýna, fenykl, vhodné využít i specializované očistné a podpůrné bylinné čajové směsi
  • jako obiloviny jsou nejvhodnější kroupy, i ostatní jsou pro toto období vhodné – ty, které je možné klíčit, nechat naklíčit a jíst syrové nebo lehce uvařit s klíčky
  • z ovoce a bobulí podpoří zejména rakytník a brusinky, grep, citron (místo něj je vhodné všemožně používat přirozeně vzniklý jablečný ocet – lze koupit levně i v kvalitě BIO)
 • pravidelné cvičení aktivizujícího a posilujícího charakteru – jako je posilování individuální a skupinové, Pilates, aerobik, jóga ve svižném tempu, Pět Tibeťanů, ale i rehabilitační cvičení vedené aktivizačně
 • cílená reflexologie chodidel (zvláště pro řešení zdravotních problémů), aromaterapie celého těla s vhodnými esencemi, případně Bachovy květové esence pro harmonizaci stagnujících emocí a přesvědčení, suché teplé procedury (saunování, slunění se)

Pro sebe-léčebné působení na zmíněné orgány lze využít i jednu z vrcholných očist jara pomocí speciální přírodní procedury hloubkové očisty jater a žlučníku, pomocí které lze z těla vypudit  žlučníkové kameny o průměru i 2 cm – aplikaci této metody doporučuji konzultovat se zkušeným praktikem. Při chronických zdravotních obtížích či při aplikaci více výše uvedených doporučení najednou pozorně svůj stav vnímejte, případně se poraďte o vyvážené kombinaci změn v životosprávě s ohledem na Váš aktuální zdravotní stav s terapeutem uplatňujícím celostní přístup.

Přeji Vám krásné a poklidné jaro.

Ing. Marek Bednář - masér, terapeut a cvičitel
Centrum přírodní léčby

Máte-li k článku specifický dotaz či podnět, budu rád za Vaši zpětnou vazbu na bednar@prozlicin.cz nebo 777 249 411.

Označeno štítky Cvičební kurzy Zličín

Dále by Vás mohlo zajímat

 • Jarní oslava předků a potomků
  Milí přátelé známí i dosud neznámí,zvu vás k obřadu sdílení i léčení odkazu našich předků, nás samých i našich potomků. Ve slovanské tradici je...