aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

UŽVAK

UŽVAK

Převážně 12 až 13letí šesťáci a sedmáci, či „gympláci“. Sestavu doplňuje jeden spřátelený čtvrťák a jeden deváťák.

Dost dlouho si užíval nespravedlivého přízviska „ti malí“. To když zpočátku všude jezdil jak s DIPAČÁPY, tak zpočátku i se souborem VY PRO MI PO. Ale pozor, to už několik let neplatí! Již na první pohled vidíte úžasné mladé lidi, kteří již leccos umí. Aspoň tomu nasvědčují poslední tři představení, která všechna dosud hrajeme.

Ale od začátku. Byl to rok 2010, kdy se sešla velká klukovská parta ve škole Nedašovská na zličínském dramaťáku. No potěš – samí kluci?? No...bylo to poněkud akční, ale začali jsme s klukovskou pohádkou „O Plivníkovi“ (ze série Autopohádek Jiřího Marka). Bylo to veselé, mne to potěšilo a zahráli jsme si je 5× – což je dobrý začátek.

Ještě o něco úspěšnější byla čertovská pohádka „O vozembouchu“ (podle Marie Kubátové), která postoupila na přehlídce dětského divadla do krajského kola a zde získala ocenění. I tu jsem si 5× zahráli.

Stejného úspěchu, ba ještě s větším ohlasem, dosáhla dramatizace jedné z Pohádek tisíce a jedné noci – „Sindibád námořník“.

A opět jsme se posunuli výš a dál. Naše další představení „Případ Žlutý Robert“ (dramatizace knížky Vojtěcha Steklače) již bylo jedno z těch „dlouhých“ (cca 40 minut), ale navíc se pro svůj humor zařadilo k divácky nejvděčnějším a nejúspěšnějším zličínským představením. Zvládnou jej již předškoláci a hodně baví i dospělé. Však jsme si jej zahráli již 15× a k dalším reprízám se ještě chystáme! Stejně jako Vozembouch i Sindibád postoupil i „Robert“ do krajského kola a zde byl oceněn.

O rok později přišel zvláštní žánr – fantasy detektivní příběh „Pod horou Atkorou“. I toto představení máme v našem repertoáru a pozitivní na něm je, že s herci stále roste – ba vzhledem k potřebě vytvořit a udržet napětí se s vyzrálostí herců stále více zdokonaluje a „vyhrává“.

A již jsme v roce 2016 a...? To byl zatím nejúspěšnější užvacký počin! „Pokračování příště“ baví opět malé i velké, ba i diváky dosud divadlem nedotčené! Příběh tří průšvihářů, kteří si pro své potěšení vytváří komiks, zatím pokaždé spolehlivě diváky rozesmál. Na Druhém dni divadla ve Zličíně se dočkal rekordního vytleskávání herců i největší návštěvy. Kromě toho byl zařazen do širšího výběru pro loňské celostátní kolo přehlídky Dětská scéna, a že nakonec nebyl „o chlup“ zařazen do programu, způsobil omezený časový prostor pro celostátní kolo a skvělá úroveň dalších letošních vystoupení. Abychom si ale spravili chuť, vybrali nás na jičínskou přehlídku pro studenty tvořivé dramatiky a pedagogy, což je velmi prestižní záležitost. Pozor – soubor UŽVAK se na ni dostal jako první ze všech zličínských uskupení. Ani jednomu ze starších souborů se této mety dosáhnout nepodařilo.

Letos jsme si s výběrem předlohy dali opravdu záležet. „Pán zlodějů“ (dramatizace stejnojmenné knižní předlohy Cornelie Funkeové) je opravdu výzva pro vyzrálé herce. My se s ní potýkáme, jak umíme. Snad se nám podaří onen krásný a napínavý příběh plný zvratů předvést tak, jak si zaslouží.

Jen přijďte!