aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Recyklace

Recyklace

Popelnice na tříděný odpad, které naleznete na každém rohu. Rozmístění je individuální a záleží na úřadu příslušné obce.

Plast - žlutá popelnice, do které patří především PET lahve (pokud možno bez víček), PE fólie (polyethylen), kelímky od jogurtů či roztíratelných tuků, sáčky, tašky a výrobky z plastů, jako například hračky. PET lahve je dobré rozšlapat, aby zabraly co nejméně místa. Do této popelnice nepatří: bioplasty (v současné době jedna velká neznámá), molitan, guma, lino, plexisklo, novodur, novoplast, zubní kartáčky, těsnění apod.

Papír - modrá popelnice, do které patří noviny, časopisy, sešity, bloky, diáře, deníčky, památníčky, letáky, knihy bez pevné vazby, kancelářský papír, krabice, kartony, balicí papír, dopisní obálky, účtenky, složenky, vizitky, pozvánky či jízdenky. Naopak sem nepatří kopíráky, pauzovací papír, spodní strany samolepek, papír s povrchovou úpravou parciálními laky, křídový papír, voskovaný balicí papír, papír znečištěný od barev, lepidel, mastnoty či krve, laminovaný papír, občanské a řidičské průkazy, legitimace, použitý toaletní papír nebo papírové kapesníčky, mokré či použité papírové utěrky, hygienické vložky, nápojové kartony, použité a znehodnocené bankovky.

Sklo - dříve zelená, dnes již i zeleno-bílá popelnice, někde stojí zvlášť bílá a zelená popelnice. Bílá (případně bílá část) popelnice slouží pro bílé sklo jako jsou průhledné lahve a zavařovací sklenice. Zelená (případně zelená část) popelnice slouží pro barevné sklo, což jsou lahve od piva, vína či limonád, tabulové sklo či skleněné obaly od léků. Nepatří sem keramika, porcelán, zrcadla, plexisklo, autosklo, drátované sklo, varné sklo, žárovky, výbojky, zářivky, obrazovky monitorů, televizí a různé displeje.

Nápojové kartony - černá popelnice s oranžovým víkem a označením. Patří sem krabice od mléka, džusů či levného vína. Krabice raději sešlapujte, zaberou méně místa.

Kovové obaly - šedá popelnice. Patří sem plechovky od potravin (konzervy), plechovky od nápojů, nádoby od kosmetiky a ostatní kovové obaly (například kovové tuby od past apod.).

Elektroodpad - mohutná červená popelnice, do které patří baterie, drobná elektrozařízení jako kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, mp3, telefony, elektronické hračky apod. Nepatří sem televizory, počítačové monitory, zářivky, úsporné žárovky, velké domácí spotřebiče jako ledničky, pračky, chladničky apod.

Textil - mohutná oranžová popelnice (v případě Diakonie modrá), do které patří veškeré oblečení, obuv či módní doplňky. Textil vhazujte v igelitových taškách či jiných obalech. Mějte na paměti, že věci mají ještě posloužit svému účelu, proto nevhazujte věci znečištěné od chemikálií, krve, roztrhané či plesnivé.

Popelnic na textil je mnoho druhů v různých barvách. Oranžové popelnice provozuje firma Potex. Velké modré kontejnery patří Diakonii Broumov (tyto v naší lokalitě najdete pouze dva - u Ikea Zličín a na parkovišti u bývalého bowlingu v ulici Nedašovská). V některých částech Prahy se objevují i červené kontejnery na textil. Tyto sbírají textil pro Český červený kříž a najdete je například v Motole, Břevnově, Ruzyni či na Petřinách.

Tzv. chytré koše - koše na plast, papír či směsný odpad. Jsou barevně rozlišené jako je tomu u popelnic na tříděný odpad. Koše mají v sobě ukrytý lis, který pohání elektřina ze solárního panelu. Chytré koše mají i světelnou kontrolku, když jsou plné, odešle se zpráva na radnici a koš je tak v blízké době vyvezen.