aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Občané zasílají primátorce Krnáčové petici na podporu výstavby základní školy

Pixabay.com

Občané městské části Praha Zličín pořádají petici, která podporuje výstavbu Základní školy u sportovního hřiště v městské části. Petenti v ní žádají Magistrát hlavního města Prahy o neodkladné rozhodnutí, které se týká této stavby. Tuto stavbu prosazuje již několik let také samotná MČ Praha Zličín.

V dopise adresovaném primátorce Adrianě Krnáčové mimo jiné zdůrazňují, že na Zličíně díky aktivitě developerů stále vzrůstá bytová výstavba a tento trend má i nadále pokračovat. Dáleu poukazují na to, že základní škola, která byla vybudována v části mateřské školy, zahrnuje pouze malé třídy pro cca 22 žáků bez možnosti moderního vybavení (dohromady pojme asi 105 žáků), které je naprosto běžné u klasických základních škol. V této souvislosti by pak musely děti dojíždět do vzdálených spádových škol v MČ Praha 17, což je zejména pro malé děti stresující a z hlediska bezpečnosti i alarmující. Rodiče a jejich děti na Zličíně se ocitli proto zcela v bezvýchodné situaci. Ve výzvě pražské primátorce se připomíná také to, že MČ Praha Zličín již před šesti lety zajistila pozemek pro výstavbu a investovala značné finanční prostředky na zpracování projektu i získala potřebné stavební povolení. Podle petentů je ale naděje na výstavbu školy stále odsouvána a v této spojitosti magistrátu připomínají, že v Praze není městská část velikosti Zličína, která by základní školu neměla.

Server iDNES.cz dnes uvedl, že developer Central Group přispěje městké části Zličín částkou 14 milionů korun a pomůže i developerská skupina Daramis. Starostka Zličína Marta Koropecká tyto finanční injekce velmi uvítala. Nedávno si totiž posteskla, že developeři uvádějí potenciální obyvatele v omyl, když jim říkají, že v místě je plná občanská vybavenost včetně školy a rodiče školáčků si pak stěžují na úřadě, že je nemají kam vodit do školy. Zpravodajský server iDNES v této souvislosti také připomněl, že původní návrh školy o 18 klasických i specializovaných třídách na výuku chemie či výtvarné výchovy počítal s rozpočtem 335 milionů korun. V této vysoké částce byla ale také zahrnuta kanalizace, hřiště a sportoviště či náklady na technologické zázemí, vodovod a plyn, na technickou dokumentaci a stavební dozor, napsal dále iDNES.  Tento projekt ale Koropecká označila za megalomanský.

Záměr z tohoto srpna počítá s projektem přibližně za 180 milionů korun, podle radních může jít tato částka ještě dolů. V ideálním případě by se cena pohybovala od 100 do 150 milionů, a to v případě, pokud by se snížil objem budovy. Naznačuje to radní pro školství Irena Ropková (ČSSD). Stavební povolení je ale vydáno na původní částku, otázka tedy je, zda to nepřinese další komplikace. "Pokud potíže nenastanou, mohlo by hlavní město náklady na stavbu školy zahrnout do rozpočtu už na rok 2016. Žáci by mohli do nové školy nastoupit v září 2017. Možnost vyjednávání s developery o investicích do veřejného vybavení by městským částem usnadnily takzvané plánovací smlouvy. Ty se objevily v jedné z neschválených verzí stavebních předpisů, které právě řeší magistrát. Otázkou zůstává, jak podotýká radní Ropková, zda by příspěvky developerů na školu, podobné těm ze Zličína, nemuseli nakonec zaplatit kupující bytů. Ve vyšší ceně.", dodáva ke kauze server iDNES.cz.

Znění petice thumb pdf-icon

 

Petiční arch thumb pdf-icon

 

O tématu jsme psali také zde


Označeno štítky Události Zličín

Dále by Vás mohlo zajímat