aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Kam se letos vydat na půlnoční

Zdroj foto: WIKIMEDIA COMMONS (WIKIMEDIA.ORG), Chór katedrály sv. Víta (ilustrační foto) , autor/user: Diliff

Chtěli byste vyrazit letos na Štědrý den na půlnoční mši, ale nevíte kam? Přinášíme Vám přehled půlnočních mší, které se konají v okolí Zličína. Doufáme, že si vyberete a bude to pro Vás příjemný adventní a duchovní zážitek, ať už jste věřící či nikoliv.

Můžete se vypravit například do nedaleké Hostivice, kde se koná zpívaná půlnoční mše ve zdejší farnosti (www.farnost.hostivice.cz). Ten, kdo preferuje naopak Prahu, se může vydat do Stodůlek - konkrétně do kostela sv. Jakuba Staršího, kde mimo půlnoční mše návštěvníci uslyší i koledy. A nesmíme zapomenout ani na Břevnov a krásnou farní baziliku sv. Markéty, kde zazní půlnoční mše kombinovaná s Rybovou mší. Půlnoční mše se koná také v Řepích, a to v kostele Svaté Rodiny, i zde můžete být přítomni nejen mši svaté, ale poslechnout si také vánoční koledy. Pokud byste chtěli vidět pražského arcibiskupa Dominika Duku, pak se určitě vydejte na Pražský hrad do katedrály sv. Víta. Všechny zmíněné mše začínají ve 24 hodin. Podrobný přehled vánočních mší konaných v Praze najdete zde.

Půlnoční mše je vlastně pozůstatkem noční (večerní) bohuslužby vigilie, která dříve předcházela všem významným křesťanským svátkům. Slovo vigilie pochází z latinského vigillia, což znamená bdění. Tyto bohoslužby jsou doloženy v křesťanské liturgii již od 5. století. Později jejich počet ubýval. V České republice je půlnoční mše často kombinována se zpěvem koled či Rybovou mší . Však se také Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby stala nejoblíbenější skladbou tohoto hudebního skladatele, který žil na přelomu klasicismu a romantismu (1765-1815).

Označeno štítky Události

Dále by Vás mohlo zajímat