aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339

Výstava Hroby barbarů v Praze-Zličíně skrze objektiv fotoaparátu

Naposledy jsme se vypravili s objektivem fotoaparátu do Muzea hlavního města Prahy na Florenc, kde právě končila rozsáhlá výstava "Hroby barbarů v Praze-Zličíně / Svět živých a mrtvých doby stěhování národů". Tato expozice byla unikátní zejména v tom, že podrobně zmapovala a představila cenné archeologické nálezy z doby stěhování národů, které byly objeveny v pohřebišti tzv. vinařické skupiny na Zličíně. Představu o tom, co vše se při archeologickém výzkumu v letech 2005-2008 našlo, si můžete udělat i díky naší fotogalerii.

První část výstavy se soustředila na obecný historický výklad a prezentaci doby stěhování národů a způsobu života barbarských kmenů. Tato část představila také artefakty, které byly nalezeny v pohřebištích v oblasti Prahy a jejího okolí, ať už se jedná o Kobylisy, Michle, Podbabu, Veleslavín, Holubice, Zbuzany, Vinařice nebo Hostivici - Palouky. Jedná se zejména o keramické nádoby, jako jsou vázy, poháry či mísy. Vedle hliněných nádob se zde objevily také skleněné poháry, drobné zbraně, kamenné pazourky a části seker či korále, kostěný hřeben, náramky, spony nebo kování z bronzu, stříbra či zlata.

Druhá část výstavy se pak věnovala samotnému archeologickému výzkumu na Zličíně, který probíhal v Hrozenkovské ulici. Ten se zde uskutečnil v letech 2005-2008 a bylo při něm objeveno 173 kosterních hrobů. Mnoho z nich bylo vykradeno, přesto se dochovala velká část výbavy, se kterou byli lidé tzv. vinařické skupiny pohřbíváni. Tito lidé žili někdy během 5. století, tedy v době stěhování národů. Toto pohřebiště patří k dosud nejrozsáhlejším kostrovým pohřebištím z této doby u nás i ve střední Evropě.

Byli tu pohřbeni jedinci všech věkových kategorií, od dětí až po starce. Téměř třetina dětí zemřela mezi čtvrtým až šestým rokem života. Další riziková doba byla v době puberty, kdy bylo běžné již zakládat rodiny. V dospělém věku byla pak největší úmrtnost mezi 30 a 40 rokem a 40-50 rokem. Muži dorůstali výšky 171-180 centimetrů, ženy pak 163-172 centimetrů. Na mnoho kostrách byly zjevné známky po stálé fyzické námaze, u některých jedinců stopy dlouhodobé jízdy na koni.

V pohřebišti na Zličíně bylo nalezeno množství předmětů denní potřeby i zbraně jako keramické nádoby, džbány, láhve, mísy a misky (například s vykrajovaným límcem, viz foto), skleněné poháry (ty byly uloženy ve výklencích nad hlavou zemřelých - lze sledovat jen u vinařické skupiny), stříbrné, pozlacené či bronzové opaskové a obuvní přezky, stříbrná a bronzová nákončí, kostěné hřebeny, bronzové pinzety, železné nože, přesleny, železné kování kapsáře, pazourkový křesací kámen, šperky ze zlata a stříbra, stříbrné přívěsky a gombity, náramky, železné hroty šípů, „starožitnosti“ z doby železné jako halštatský korál s očky a zlomek laténského skleněného náramku (sloužily nejspíš jako amulety).

Poděkování patří Muzeu hlavního města Prahy za možnost opatřit fotografickou dokumentaci výstavy pro potřeby komunitního webu Zlicin.info.

Fotogalerie

Dále by Vás mohlo zajímat