aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Pražský deník: Řepy chtějí vzrostlé stromy místo protihlukové stěny

Řepy chtějí vzrostlé stromy místo protihlukové stěny

Městská část Řepy řeší v poslední době jednu nemilou věc, a to je osud zastaralé žluté protihlukové stěny ve Slánské ulici. Ta odděluje frekventovanou silnici od zdejšího sídliště již dvacet let. V posledních letech byla tato zábrana v nedobrém stavu, když hrozilo uvolnění skleněných tabulí a jejich pád. Majitelem komunikace je magistrát. Jednou z variant řešení, kterou navrhuje radnice Prahy 17, je nahrazení protihlukové zábrany vzrostlými stromy.  O této situaci informoval server Prazskydenik.cz.

Skleněné výplně již na místě nejsou, pražský magistrát je nechal z důvodu bezpečnosti odstranit, podle vyjádření tiskového odboru magistrátu byly spodní partie úchytů skel již zcela zkorodované a hrozilo jejich vypadnutí přímo na vozovku. Na místě pak zůstala rezavějící konstrukce. Na tubusu je také stále přichycena dopravní signalizace a veřejné osvětlení. Na současná neutěšený stav si stěžují také místní obyvatelé, v panelových domech za Slánskou ulicí je totiž slyšet zvýšená hladina hluku. Podle mnohých názorů se v dopravní špičce nedá prakticky otevřít okno, napsal rovněž server.

Místostarosta Prahy 17 Martin Marek naznačil, že podobná konstrukce v podobě polotunelu se sem již určitě nevrátí a v této souvislosti poukázal na to, že dnes existuje jiný trend než stavění rozměrných konstrukcí. Mezi zástupci Prahy 17, magistrátu a Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) se již uskutečnilo v této věci několik schůzek. Praha 17 by si přála na místě protihlukových zábran vzrostlou zeleň, a to i ve středovém pásu, nejen na okrajích komunikace. Související alternativou by bylo položení tichého asfaltu a v některých úsecích svedení dopravy do jednoho pruhu a snížení maximální povolené rychlosti až na 30 kilometrů za hodinu. Uvažuje se také o vybudování čtyř nových přechodů pro chodce.

Zásadní bude měření hluku

Zeleň by podle Marka mohla napomoci k tomu, že by se komunikace celkově zklidnila a nebyla by již hlavní tranzitní trasou, jak tomu je doposud. Denně tu podle jeho slov projede v každém směru přes dvacet tisíc aut. Zásadní bude to, jak dopadnou měření zvukových limitů - výsledky testů by měly být dostupné během tohoto měsíce. Pokud by hluk nebyl nadlimitní, chtěla by radnice vyměnit zábrany za stromy a zeleň. Magistrát v této spojitosti naznačuje, že uvažuje o realizaci nových protihlukových zábran, které by byly daleko účinnější, ale i trvanlivější než původní zasklené zábrany.

Radnice se chce potkat s občany

V této době jsou již podle informací serveru Prazskydenik.cz vypracované dvě varianty řešení: s novými protihlukovými stěnami i alternativa bez umělých zábran. Během dubna by se představitelé radnice měli sejít s občany k diskusi ohledně zamýšlených změn. Mluvčí Institutu plánování a rozvoje Prahy Adam Švejda naznačil, že IPR chce prosadit takové řešení, "které je vstřícné k veřejným prostranstvím". Neformální konzultace s radnicí prý již proběhla. Výsledná podoba však bude vycházet z výsledků měření hluku.

 

Označeno štítky Události Řepy

Dále by Vás mohlo zajímat