aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Obrazy Nenada Djapiće roztančily KC Průhon

Obrazy Nenada Djapiće roztančily KC Průhon

Naposled jsme se vypravili s fotoaparátem do Kulturního centra Průhon, kde se konala prodejní výstava obrazů pod názvem MEZIČAS od výtvarníka, dramatika i filmového režiséra a v neposlední řadě milovníka tance tanga Nenada Djapiće. Ve vystavených obrazech byla patrná určitá dynamičnost,  hudebnost a vášnivost barev, tvarů a siluet postav. Část obrazů (kreseb) bylo inspirováno tancem a jeho atmosférou - zde příjemně překvapila jemnost a lineárnost postav. Ostatní obrazy pracovaly se sytými barvami a zobrazovaly postavy propojené s hudbou - například ve spojení s různými hudebními nástroji, některé obrazy měly i nádech určité mystiky.  U některých obrazů má pak člověk pocit, jakoby by byl "divákem" na nějakém představení.

Djapić se narodil v roce 1948 v Jugoslávii, v současné době žije a tvoří v Praze a německém Berlíně. Koncem 60. let, jako student pedagogické akademie patřil ke skupině Červený peristil, která se zviditelněla zejména svou happeningovou akcí, kdy nabarvila starořímské náměstí ve Splitu na červeno - tímto uměleckým počinem Červená peristil dostává mezi průkopníky evropského urban - artu.

Djapić vystavoval v mnoha galeriích v Praze i Berlíně, mimo jiné například v roce 2004 Na fialce, v hotelu Regina (Obrazy a kresby) v roce 2006, v roce 2007 se představil v Aventinu, když jeho inspirace bylo argentniské tango (Tango inspirace). V roce 2012 pak vystavoval společně se sochařem Jiřím Kašparem v Galerii Portheimka. V City Tower byly mezi lety 2013-2015 vystaveny velkoformátové kompozice na biblické téma Adam a Eva (ty během této doby autor proměňuje). V galerii Dion pak představil Djapić obrazy na výstavě pod názvem Erós a Thanatos.

Djapić studoval divadelní a filmovou vědu na FF UK v Praze a též dějiny umění a estetiku na Frei Universitat v tehdejším západním Berlíně. Jako autor se poté věnoval filmové a televizní tvorbě a současně kresbě a malbě. Djapić se v Německu zviditelnil jako režisér několika celovečerních autorských filmů, např. Nevenina dlouhá cesta, 2001 - jehož téma byla válka očima dětí. V Čechách Djapić připravil koncepční dokument Causa Beli (1993), a to jako osobní reakci na válečné události na Balkáně.  Pro Českou televizi natočil mnoho úspěšných dokumentů: Tak se tančí tango argentino v Praze (2008), Africké kořeny - české tančení z roku 2010 (o hledání původu českého tanečníka pracujícího v Berlíně), Můj pradědeček Čingischán 2011 (spolupráce s Pavlou Frýdlovou, dokument o nečeských kořenech mnoha Čechů), Kodjo z roku 2012, kdy s tanečníkem Jiřím Bartovancem bádá po stopách jeho předků v africkém Togu či Senioři na cestách z roku 2012, což je dokument o stárnutí s humorem a nadhledem.  

Zdroj textu Zlicin.info a Kulturní centrum Průhon

 Fotogalerie z výstavy

 

 

Označeno štítky Události Fotogalerie Řepy

Dále by Vás mohlo zajímat