aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Pozvánka na výstavu koček; problematika opuštěných zvířat ve městě

b_270_170_16777215_00_images_zlicin-info_udalosti_kocka_obrazek1.jpg

Vážení a milí sousedé, víte, že nejblížší kočičí útulek je kousek od Vás? Nachází se v Sobíně v Jasenické ulici 29 a vede ho paní Julie Mihalová. Největší nabídka koček pak bude k prohlédnutí v Kongresovém centru 19. října 2014 na umísťovací výstavě, kterou pořádá Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi z Prahy 5. Na této akci bude na nové majitele čekat kolem stovky koček a koťat z útulků z celé České republiky veterinárně prohlédnutých, plně očkovaných a kastrovaných.

Právní okénko

Občanský zákoník říká, že nalezené zvíře je ten, kdo ho nalezl povinen předat obecnímu úřadu. Povinností obce je se o zvíře šest měsíců postarat, poté se stává jejím majetkem. Postarat = tak, že ho umístí do svého útulku, nebo má smlouvu s fyzickou či právnickou osobou, která se má oprávnění provozovat útulek. Pokud se týká psů, obce tento zákon respektují, protože pes může ublížit člověku. Co se týká koček však nikoli. Proto vznikají soukromé útulky. Česko je specifické tím, že všechna zařízení pro opuštěná zvířata jsou tzv „no-kill shelter“, tzn. zvířata jsou v nich umístěná, dokud se pro ně nenajde nový majitel. Snad kromě pražského mětského útulku, jehož ředitel považuje za rozumnější řešení neadaptabilní psy utrácet, než je dlouhodobě držet v kleci. Na třetí variantu, kterou je práce se zvířetem tak, aby bylo možné ho umístit, není v útulku možná místo, možná čas. Neadaptabilní (a často i adaptabilní) kočky a koťata město kastruje a vypouští zpět do původní lokality. Soukromé útulky dělají se zdivočelými kočkami totéž, avšak adaptabilní zvířata umísťují novým majitelům.

V civilizovaném světě přijede odchytová služba financovaná městem pro každé nahlášené zvíře a během několika málo dní ho buď předá soukromého útulku, nebo ho zabije. Pražský městský útulek provozuje Městská policie. Soukromé útulky jsou většinou financované cca z 90% z dobrovolných darů, cca 10% nákladů pokryjí granty, část potom příspěvek nových majitelů na převzaté zvíře. Problematika opuštěných zvířat, např. stavba útulku, nebo plošné kastrace zdivočelých koček nejsou nijak podporovány dotacemi EU.

 Zdroj: Text i foto/ilustrace: Petra Pospíšilová


Označeno štítky Události

Dále by Vás mohlo zajímat