aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

ZaHRÁTka KNIH: Nechte dětské knihy kolovat

ZaHRÁTka KNIH: Nechte dětské knihy kolovat

Knihy jsou pro děti i dospělé velmi cenné bohatství, to samozřejmě ví i Rodinné centrum ZaHRÁTka v Hostivici, které pořádalo v sobotu 11.3.2017 od 15 do 18 hodin kulturní akci ZaHRÁTka KNIH. Lidé měli možnost donést zajímavou dětskou knihu, která byla následně označena v ZaHRÁTce čtenářskou kartičkou a pak si ji mohl půjčit kdokoliv další. Poté měli možnost si vybrat zase knihu pro sebe. Tu si časem děti či jejich rodiče půjčí nebo vymění opět za jinou, třeba i mezi sebou. Smyslem celé akce je podpořit oběh knih a tím tak třeba inspirovat i další kulturní a rodinná centra.

Knížky do ZaHRÁTky přineslo přes 25 lidí a také si jiné odnesli výměnou. Příchozí si poslechli několik čtení - od herečky Zuzany Vejvodové, ale i od maminek a tatínků z centra. Také mohli ochutnat výborné pohoštění a děti si pohrály v herně. Akci přišel podpořit i pan místostarosta JUDr. Vratislav Havelka.

Přinášíme Vám v této souvislosti rozhovor s členkami RC zaHRÁTka Lenkou Brožkovou a Helenou Buzkovou a také pár fotek z akce.

Jak Vás tento projekt napadl?

Nedávno jsme se jako členky nad nápadem ZaHRÁTky KHNIH potkaly a napadlo nás, že máme volné místo, je březen - měsíc knihy, tak jsme se zapsali do projektu Česko čte dětem a během čtyř týdnů nápad zrealizovali.

ZaHRÁTka KNIH: Nechte dětské knihy kolovat

Hned nás napadla idea zahrady knih, zasazování knižních semínek a pěstování čtenářské a vědomostní vzdělanosti. Dárce knihy je vlastně takový zahradník, který knižní semínko zasadí a každý čtenář je dalším zahrad níkem, který o rostlinku pečuje a podporuje její růst.

Jak ZaHRÁTka KNIH přesně funguje?

Kdokoliv může přinést dětské i dospělácké knihy, které již nečte. My je označíme čtenářskou kartičkou, nálepkou a pak kdokoliv jiný si je může na neurčitou dobu vypůjčit. Jakmile už knihu přečetl nebo už z ní vyrostl, tak ji prostě pošle dál nějakému svému kamarádovi nebo zkrátka komukoliv. V knížce bude na kartičce evidováno, kdo si ji přečetl.

Knížka u nás dostane jakýsi status putovní knihy a je jen na jejím aktuálním čtenáři, jak dlouho si ji ponechá a komu ji pak pošle do dalšího kola. Na rozdíl od klasické knihovny není u nás žádný časový limit ani poplatek.

Podobných projektů existuje víc, ale většinou jsou pro dospělé čtenáře. Nám přijde daleko důležitější rozvíjet čtení knih u dětí. Dětskou knihu také přečte dítě nebo dospělý dítěti zpravidla rychleji nebo z ní již dítě odroste, a tak kniha může posloužit někomu dalšímu. Knížka je též i poměrně drahá věc a často se stane, že rodič neodhadne, co se dítěti bude líbit. U nás kniha nic nestojí a dítě si může samo vybrat a odnést si knihu domů. U knížek z knihovny se někdy stane, že si jí dítě zamiluje a nechce knihu vrátit. Tomu se chceme vyhnout a dítě si knihu může nechat, jak dlouho chce.

Chtěli byste nápad přenést i do dalších mateřských a rodinných center?

Uvidíme, jak se to chytne u nás, ale samozřejmě budeme jedině rádi, pokud se toho stejným způsobem zhostí i jiná mateřská či rodinná centra.


Fotogalerie z úvodní akce ZaHRÁTka KNIH

Dále by Vás mohlo zajímat