aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Ojedinělý pouliční sousedský festival se konal v Řepích

Ojedinělý pouliční sousedský festival se konal v Řepích

Oslava sousedské vzájemnosti, i tak by se dal symbolicky pojmenovat 1. ročník akce Zažít Řepy jinak, kterou pořádala v sobotu 9.9.2017 MČ Řepy společně s KC Průhon. V hlavní roli byli ale lidé z Řep. Velká část této akce se odehrávala na ulici, kde se představilo spousta zajímavých institucí i jednotlivců, kteří jakýmkoliv způsobem obohacují městskou část či ji dělají dobré jméno i za hranicemi hlavního města.

Kromě bohatého programu, tvořivých dílniček a rozličných kurzů pro děti zde byly k vidění i stánky, u kterých se prezentovaly sociálně prospěšné aktivity a neziskové místní organizace, sportovní aktivity, kultura, výrobky drobných živnostníků či třeba ruční výroba místních maminek. Na své si přišli také milovníci tance, divadla, muziky, mluveného slova i zpěvu.

Fotogalerii video z akce naleznete níže v článku.

Podle hlavního pořadatele Josef Dirbáka vznikla tato akce z nápadu zrealizovat velkou sousedskou slavnost, kde by mohl přispět každý. Cílem bylo to udělat “jinak”, než jak je to obvyklé u jiných městských částí. Zástupce starostky Jiří Masopust pak připomněl, že rozvoj Řep je možný zejména díky privatizaci obecních bytů od roku 2006.

Akce ukázala mimo jiné sílu lidské solidarity a potřebu pomáhat sociálně slabším. V této souvislosti se zde představilo sdružení autistů a odborníků Adventor. To sídlí v Řepích a pořádá mimo jiné spoustu volnočasových aktivit pro děti i dospělé, například lezecký oddíl. Na akci vystoupil za Adventor rovněž 15ti letý pianista Denis Szalbot, který slaví úspěchy nejen u nás, ale třeba také v daleké Jižní Koreji. O autismu zde promluvil Michal Roškaňuk, vedoucí organizace Adventor.

Pozadu nezůstali ani nevidomí maséři a jejich masážní studio Novida, které funguje v OC Ovus. Studio oslaví za necelé dva týdny již třetí výročí svého fungování. Lidé se zde mohli nechat namasírovat zdarma či za dobrovolný příspěvek.

Petra Šnoblová z mateřského centra Řepík zde připomněla veřejnou sbírku pro financování činnosti asistentky malé Madlenky Vítečkové. Madlenku i s jejími rodiči jsme na akci mohli potkat osobně.

Lidé se zde také mohli pokochat ukázkou bojových umění či silových sportů, a to v rámci prezentace Fitness Clubu Řepy. Jednou z tváří tohoto klubu, který zde představili Martin Šmídl a Zuzana Novotná, je také Adéla Hanzlíčková. Ta reprezentovala v roce 2016 Česko v ženském freestylu na olympiádě v Rio de Janeiru.

Na své si přišli i milovníci streetdance, když se představila taneční škola B-Original, která je určena zejména pro teenegery. A zatancovat si s nimi mohl úplně každý, koho tento styl zaujal. Děti si mohly vyzkoušet také Zumbu s lektorem či Movie Dance. Posluchače vážné muziky pak potěšil místní Sousedský Řepský sbor, který vznikl teprve před rokem, ale i tak se těší velkému zájmu místních. Lidé si od něj mohli poslechnout například Hallelujah či Dona Nobis Pacem. V rámci hudebního programu vystoupili také Tomáš Ringel, LuHawa Goldin (piano), punkrocková skupina WOSA, Felix Slováček mladší se svým výchovným pořadem, který děti uvedl do světa vážné i nevážné hudby, pěvecký soubor Hravé Hlasy, folkový zpěvák Radek Čihák či poprocková a bluesová zpěvačka Petra Hapková. V rámci divadelního umění se představilo Sváťovo divadlo s loutkovou pohádkou Broučci či divadelní skupina MYŠ a MAŠ. Také se přednášela poezie v podání Jana 74 a proběhlo autorské čtení od Petra Batěka.

 Fotogalerie

 Video (autor: Filip Rederix Veselý)

Označeno štítky Události Video Fotogalerie Řepy

Dále by Vás mohlo zajímat