aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Hostivická sokolovna se proměnila v malý japonský svět

Hostivická sokolovna se proměnila v malý japonský svět

Městské kulturního středisko Hostivice (MKSH) pořádalo v sobotu 14.10. Japonský den. Jednalo se o první akci tohoto druhu, konala se v místní sokolovně. Hlavní hybatelkou se stala japanoložka Veronika Kristová, kterou napadlo, že by bylo dobré představit japonskou kulturu, uvedla koordinátorka aktivit MKSH Barbora Chmelíková. Mimo Kristové totiž v Hostivici žije spousta japanologů.

Na akci, která odstartovala ve 14 hodin, vystoupily například děti z Japonské školy v Praze, kterou navštěvují děti Japonců či česko-japonských párů. Přítomné zabavil také znalec japonské kultury a japonských bojových umění Jakub Zeman. Ten předvedl ukázky bojového umění rychlého tasení meče i ukázky seku mečem. Zeman vede malé Hakuzan dodžó, kde tyto bojové techniky vyučuje a je také propagátorem disciplíny zvané Tamešigiri (zkoušky seku mečem).

 Níže v článku naleznete fotogalerii z akce

Zeman vysvětlil, že nejstarší meč je Wakizashi, který zhotovil slavný japonský mečíř Jasumicu z provincie Bizen. Čepel je datovaná a je z roku 1431. Dále zde představil meč Tachi, který vznikl v 10. století a nosil se na závěsníkách ostřím dolů. Nejznámějším z japonských mečů je katana, která je definovaná délkou přes 60 centimetrů a nosí se zasunutá ostřím nahoru, takže je možno přímo tasit a udělat sek, osvětlil Zeman. Z toho podle jeho slov vzniklo bojové umění rychlého tasení meče. “Když byl samuraj přepaden a měl ještě meč v pochvě, tak musel udělat rychlou obrannou techniku a z toho vzniklo toto umění”, doplnil v této souvislosti Zeman.

Návštěvníci se mohli díky němu také pokochat japonskými svitky, které byly rozmístěny po sokolovně. A na své si přišli též milovníci Origami. Workshop Origami zajistila česko-japonská společnost - organizační silou byla zejména lektorka této společnosti Harumi Yamada, která připravila mimo jiné tradiční japonský pokrm - rýžové hnětenky Onigiri. Lidé mohli také obdivovat výstavu bonsají od specialistky z Břevnova Marty Klementové. Ta zde vede malý obchůdek, ve kterém nabízí, mimo vnitřních a venkovních bonsají, například i masožravé rostliny.

Lidé si spojují bonsaje s Japonskem. První zmínka však pochází z Indie. První vyobrazení bonsají pochází ze zhruba 7. století z Číny. Podle Klementové Japonci dovedli umění pěstování bonsají k dokonalosti. Mezi čínskými a japonskými bonsajemi je dle jejích slov rozdíl v tom, že čínské jsou pěstované spíše přírodním způsobem, kdežto japonské bonsaje jsou umělecká díla.

Na akci bylo možné ochutnat japonské cukroví Wagashi, které zde nabízela Klára Poskočilová z Japonské domácí cukrárny.

Vyrábím tradiční japonské cukroví Wagashi, tady jsem nabízela Daifuku s různými příchutěmi a nabízím i japonský čaj z citrusu Yuzu, což je takový hybrid mezi citronem a mandarinkou. Jedná se o pečený čaj doslazený medem. V Japonsku se jedná o velice tradiční a oblíbený čaj, zejména v tomto podzimním období,m kdy se Yuzu v Japonsku sklízí. Japonci jej pijí, aby si provoněli svůj dům či byt, jedná se o velice aromatický čaj, který také uvolňuje dýchací cesty, obsahuje vitamín C. Japonci mají takovou tradici, že nejdelší den v roce 22.prosince si plody Yuzu přidávají do koupele, kdy se z plodů horkou vodou uvolňuje vůně a Japonci v koupeli relaxují a má jim to přinést zdraví na příští rok”, vysvětlila Poskočilová.

Pro děti se zde promítal animovaný film Cesta do fantazie, pro dospělé filmy Naše malá sestra a nejnovější zpracování Godzilly.

Akce se opravdu vyvedla a japonská kultura zde byla prezentována skutečnými znalci oboru a z mnoha úhlů pohledu, což bylo pro návštěvníky obzvlášť přínosné. Je to také inspirace do dalších let, kdy by se v Hostivici mohla představit další zajímavá světová společenství a kultury.

Autor článku: František Fridrich, redakčně upraveno
Autor fotogalerie: Kateřina Balíčková, www.katkabalickova.cz

Označeno štítky Události Fotogalerie Hostivice

Dále by Vás mohlo zajímat