aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Hasičárna na pražském Zličíně ožila divadlem

Hasičárna na pražském Zličíně ožila divadlem

Třetí ročník Dne divadla ve Zličíně proběhl 4.11.2017 a měl, stejně jako v minulých letech, obrovský úspěch. Celým dnem provázela Dana Svobodová, která uváděla jednotlivá představení a Karel Tomas, ten se ujal zvukového doprovodu a osvětlení.

Zahájení proběhlo v deset hodin blokem představení „Neblbni a slez“ (soubor JOLYMESKA) a „Ema a kouzelná kniha“ (soubor MAŠMYŠ). Druhé zmiňované představení mělo letos premiéru. Příběh o dívkách z dětského domova, kde se o ně stará Slečna. V den svých jedenáctých narozenin každá z nich dostane 50 grošů a vydávají se na jeden jediný den do Města. Ema, hlavní hrdinka příběhu, se na své narozeniny moc těší. Onemocní a své narozeniny zaspí. Vydává se proto do Města bez vědomí ostatních, bez peněz a vědomí, co ji vlastně čeká. I přes to si z Města přináší dar cennější, než si myslí – kouzelnou knihu.

V 11:20 následoval blok druhý, humorně laděný, s představeními „Celkem spokojený čert“ (soubor Medvěd Hevlík a jejich stejnojmenný plyšový maskot) a „Případ Žlutý Robert“ (soubor UŽVAK). Maskot vzbudil, obzvláště u nejmenších diváků, obrovské nadšení.

Tzv. velká přestávka posloužila k občerstvení, které bylo k dispozici jak pro účinkující, tak pro diváky. Někteří využili pohostinství okolních restaurací.

Ve 14 hodin se opět představil soubor UŽVAK, tentokrát s dramatickým zpracováním díla Cornelie Funkeové, “Pán zlodějů”. Jednalo se o jedno ze složitějších představení, a to především kvůli častému přestavování kulis, se kterými si členové souboru bravůrně poradili sami.

Své loutkové představení nám přijel ukázat Ruda Hancvencl, dlouholetý člen spolku Vozichet, z Jablonce nad Nisou. Ačkoliv by se mohlo zdát, že loutkového představení se mohli účastnit i ti nejmenší, není tomu tak.  Jednalo se o pohádky „tak trochu jinak“. V humorném podání jsme tak mohli vidět od 15:30 například Budulínka, Jeníčka a Mařenku nebo Karkulku.

Dalším hostujícím souborem byl Kámoš Drámoš Turnov, který představil vystoupení „Strašidlo Cantervillské“, které bylo zinscenováno na motivy stejnojmenné knihy Oscara Wildea a „To je on“, představení inspirované obrazy a pocity jedné z představitelek evropského surrealismu, Toyen.

V neposlední řadě je třeba představit soubor DIPIČÁPI a jejich dvě představení. Prvním z nich bylo „Turnaj galaktické rovnováhy 320“, mimozemský turnaj dvou týmů „Uniteron“ a „Adoris“, kteří mají za úkol dostat své objekty (v tomto případě lidi z Planety Země) do absolutní emoční rovnováhy. To znamená, aby nebyli ani moc šťastní, ani moc nešťastní. Vzhledem k tomu, že mimozemšťané pozemšťanům moc nerozumí, dochází k nejedné komické situaci.

Druhým představením bylo „Moje teta Morsie“, vlastní dramatizace podle knihy Chrise Priestley. Jedná se o nejhranější představení souboru, se kterým se v roce 2013 probojovali až do celostátního kola divadelní přehlídky.

Důležité je upozornit na stísněné prostory. Zájem o představení byl tak enormní, že počet míst k sezení byl nedostatek a diváci, kteří nepřišli včas, museli stát v uličce. Bohužel, další nevýhodou akce mohlo být příkré schodiště, které dělalo problém obzvláště seniorům a divákům s problémy s chůzí. Oba tyto neduhy ale snad budou v následujících letech vyřešeny. Ve Zličíně by mohla vzniknout nová hasičárna a současné prostory by mohly být přebudovány v plnohodnotné kulturní centrum Zličína a Sobína.

Dále by Vás mohlo zajímat