aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Tip na jarní procházku: Údolím Motolského potoka

Tip na jarní procházku: Údolím Motolského potoka

Jaro a čas procházek jsou tu. Máme pro Vás jeden netradiční tip na vycházku, tato zajímavá lokalita zůstává však našim zrakům tak trochu skryta. Víte, že přímo pod hypermarketem Globus na Zličíně se nachází špička motolského údolí, které je obklopeno z jižní strany svislými pískovcovými stěnami a kde na jejich úpatí pramení Motolský potok?

V roce 2005 byla provedena revitalizace prameniště Motolského potoka, což celou oblast více zhodnotilo. Údolí bylo v minulosti bohužel přeplněno černými skládkami a značně nevábné (celková revitalizace oblasti proběhla v letech 2002-2005). Oblast je již několik let uměle osazena topoly, které mají podobu lužního lesa. Podél skalní stěny jsou jezírka s mokřadní flórou. Botanický průzkum před revitalizací ukázal, že se v této oblasti nachází pár cenných vlhkomilných rostlin. Byly zde objeveny například tuřice latnatá, potočník vzpřímený, bradáček vejčitý, škarda smrdutá, pryšec sivý či tuřice Otrubovy. Všechny tyto rostliny jsou na území Prahy velmi vzácné.

V údolí, které tvoří jakýsi přírodní park, je několik zajímavých lokalit jako dubovo-habrové háje, třešňový sad, menší přírodní dětské hřiště, veřejné ohniště či dřevěná lavička od akademického sochaře Čestmíra Sušky, který má svou dílnu v Řeporyjích. Část koryta potoka byla esteticky upravena. Betonové části byly nahrazeny velkými přírodními balvany. To dodává potoku v této části romantičtější a přirozenější podobu.

Níže v článku naleznete fotogalerii a mapu

V horní části potoka se, kromě suchého poldru v lokalitě Pod Zličínem, rozprostírají také Mlýnský rybník nebo Pivovarský rybník. Mezi hlavní přítoky Motolského potoka patří potoky Cibulka a Větvený. Na začátku Košíř, na konci lesoparku Cibulka ústí Motolský potok do podzemí a již se na povrch nedostane. Potok ve velké své části teče pod zemí jako kanalizační stoka. Do Vltavy se vlévá na Smíchově pod Janáčkovým a Hořejším nábřežím (u Palackého mostu).

 

Připravil: MartiK

Zdroje: ČRo, praha-priroda.cz, lhmp.cz, stop.p13.cz

Foto: František Fridrich

Dále by Vás mohlo zajímat