aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Václav Babinský

Václav Babinský

Václav Babinský se narodil 20. srpna 1796 v Pokraticích u Litoměřic do rodiny zahradníků. Měl několik sourozenců. Jedná se zřejmě nejslavnějšího českého loupežníka, který si také nechal říkat Venca z Pokratic. Po nástupu na gymnázium se projevila Václavova nezkrotná povaha, a proto musel ze školy odejít a začal pomáhat otci v zahradničení.

V roce 1816 nastoupil vojenskou službu. Bohužel i zde měl několik kázeňských přestupků. Po dlouhých osmi letech se rozhodl k zásadnímu kroku a dezertoval. Na cestu si vzal plukovní pokladnu. Aby se vyhnul trestu před vojenským soudem, simuloval duševní poruchu. Díky tomu byl zproštěn, jak uvěznění, tak další vojenské služby. Díky svému simulantství získal nárok na lůžko a stravu v karlínské Invalidovně, kde vydržel sotva rok.

V roce 1830 zorganizoval malou loupežnickou bandu, se kterou přepadal pocestné. Tato “práce” se mu zalíbila. K jeho prvnímu zatčení došlo 19. ledna 1832 v Kuřích Vodách, když se při kontrole prokázala rychtáři Václavu Frankemu falešnými doklady.

Celkem byl obviněn z dvanácti zločinů, ovšem prokázáno mu jich bylo jen šest.
24. března 1830 přepadl se svými čtyřmi kumpány v Mikulášovicích u Šluknova dům mlynáře Antonína Heineho. Okradli ho o 500 pruských tolarů. Mlynář krátce po přepadení zemřel na mrtvici.
1. května 1830 přepadl se svými sedmi kumpány v Lysé nad Labem dům Jana Paula.
15. ledna 1831 se se svými čtyřmi kumpány vloupal v Brozanech do domu převozníka Jana Krejzy.
19. ledna 1832 pokousal při zatýkání rychtáře Václava Frankeho a zranil jeho dva pomocníky. Dopustil se tak veřejného násilí. Navíc se prokazoval falešným pasem.
5. srpna 1832 se dopustil nejhoršího ze svých zločinů - vraždy. V lese u Horní Kamenice usmrtil osmi bodnými ranami nožem pláteníka Jana Blumberga a poté jej okradl.

1. prosince 1840 byl za šest prokázaných zločinů odsouzen v Praze k dvaceti letům těžkého žaláře. 10. června 1841 byl uvězněn na Špilberku pod číslem 1042. Díky své pokoře a zbožnosti si získal důvěru vedení věznice, což mu také dopomohlo k získání místa ošetřovatele vězňů. 29. května 1855 bylo vězení na Špilberku zrušeno a Babinský byl na dalších šest let převezen do Kartouz (dnešní Valdice).

V roce 1861 byl propuštěn. Od té doby pracoval jako zahradník v klášteře sv. Karla Boromejského v Řepích, kde se ho ujaly řádové sestry Boromejky. Ke konci života, kdy už byl hodně nemocný, pletl proutěné košíky a slaměné rohožky. Václav Babinský umírá 1. srpna 1879 v Řepích, kde je také pochován.

Označeno štítky Řepy Významné osobnosti

Dále by Vás mohlo zajímat