Slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj

Den slovanských věrozvěstů Cyrila (Konstantina) a Metoděje se každoročně slaví 5. července. Připomíná výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863.
Den slovanských věrozvěstů Cyrila (Konstantina) a Metoděje se každoročně slaví 5. července. Připomíná výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863.
Mezinárodní den dětí se každoročně slaví 1. června. K této příležitosti jsou pro děti připravovány různé společenské a sportovní akce. Tento den má veřejnost upozornit na práva a potřeby dětí.
V tento den se slaví dva svátky, a to svátek práce a svátek zamilovaných. Svátek práce se slaví od roku 1890, u svátku zamilovaných se zdroje o době vzniku rozcházejí, ale předpokládá se, že to bylo na počátku 20. století. Nerozlučnou tradicí s prvním májem je také vztyčování májek.
Mnozí z vás s příchodem jara začínají vyrážet na výlety. A víte o tom, že cestovat s dětmi už nemusí být nuda? Již pátým rokem jezdí Cyklohráček, který nejen dětem zpříjemní chvíle cestování.
Velký pátek je součástí tzv. svatého týdne během Velikonoc. Jedná se o pohyblivý svátek a jeho termín připadá na období od 20. března do 23. dubna. Od roku 2016 je státním svátkem v ČR. S Velkým pátkem je spojena i řada pranostik.
Mezinárodní den žen (MDŽ) připadá každoročně na 8. března a je mezinárodně uznávaným svátkem stanoveným Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908.
S Novým rokem přichází i nové nápady. Připravujeme pro komunitní web menší seriál s názvem “Známé osobnosti Řep, Zličína, Sobína a Hostivice”. Víte o někom takovém? Dejte nám, prosím, vědět.
Každá domácnost řeší, kam s přepáleným olejem, zkaženým masem, prošlými potravinami či různými slupkami od ovoce či zeleniny. Mnozí mávnou rukou s odpovědí: “Do kontejneru”. Odpověď je to správná, ale víte, do jakého? Ten na komunální odpad totiž není vždy ta správná volba. Přinášíme vám přehled míst, kam s přebytečným jídlem a odpadem rostlinného původu.
První betlém postavil již v roce 1223 František z Assisi, zakladatel řádů minoritů (později františkánů). Jeho záměrem bylo vytvořit betlémskou scenérii narození Ježíše. Prý si přivedl dokonce živého osla a vola. Právě zásluhou františkánů se poté začala myšlenka ztvárnění události narození Krista šířit po Evropě. Typický betlém se skládá z chlévu s jesličkami, svaté rodiny, betlémské hvězdy (komety), anděla, osla a vola, pastýřů s ovcemi a tří králů. U těch větších jsou přítomni také hudebníci, nosiči darů, občas dokonce sloni či velbloudi.
V Místní knihovně Řepy v KC Průhon startuje 25.1.2018 Literární klub, jakožto nová zajímavá diskusní platforma. Cílem je společné sdílení čtenářských dojmů a povídání o oblíbených knihách přímo s jejich autory. Vstupné je zdarma.