aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Historie fotbalového klubu FC Zličín - 2. část; rok 1949 až 1978

Historie fotbalového klubu FC Zličín - 2. část; rok 1949 až 1978

Tento článek je pokračování předchozího dílu, který si můžete přečíst zde.

1949 - 1958

V těžkém poválečném období se život klubu udržoval jen obtížně. Funkcionářů bylo velmi málo, stejně jako peněz, a tak museli často sahat do vlastních kapes. Naštěstí pro zličínský fotbal se našla řada takovýchto drobných mecenášů, kteří když bylo třeba, tak ve sbírce přispěli finančně ať na hřiště, dresy, kopačky, ale třeba po vítězství i na nějaké to pivo. Ale hlavně veliké pracovní úsilí při údržbě hřiště udrželo ve Zličíně fotbal při životě.

Nástup totalitní moci samozřejmě zasáhl i sport. V roce 1949 vstoupil SK Zličín v rámci sjednocení tělovýchovy do Sokola a změnil název na Sokol Zličín. Další reorganizace tělovýchovy v roce 1952 začlenila klub do sjednocených dělnických jednot a klub změnil název na DSO Tatran Zličín.

Postupně se zvedala i sportovní úroveň a výsledky klubu. V roce 1951 mužstvo Zličína zvítězilo na turnaji v Dušníkách, kterého se dále zúčastnily Hostivice, Řepy a Dušníky. Tým získal i další turnajovou trofej Sokola Liboc. Ve finalovém zápase Poháru KNV Praha sektoru Tatran Zličín porazil silné mužstvo Stavodělu 5:4, když všechny branky vstřelil František Beroušek.

V počátku padesátých let ožívali i mimopražské kontakty. V roce 1952 byl uspořádán zájezd do Bratislavy. V přátelsském zápase v Sološnici zvítězil Tatran Zličín 4:1 a v Rači prohrál 2:4. Závěrečný zápas zájezdu s Meoptou Bratislava skončil nerozhodně 2:2. Zájezdu se zúčastnily i manželky a přítelkyně hráčů a rodila se na něm parta, která v dalších letech posunula zličínský fotbal opět o stupínek výše.

V sezoně 1954 - 1955 mužstvo vybojovalo postup do I.B třídy. V rozhodujícím zápase v Nebušicích vyhrálo 4:2. Na utkání přijela i početná skupina fanoušků v jejichž obětí skončil i střelec rozhodující branky Áda Pistorius.

Svou činnost zintenzivnila i mužstva mládeže. Bylo velice dobré, že do trenérské práce se zapojili ještě aktivní hráči „A” mužstva.

Mužstvo Sokola Zličín po zápase s Radlicemi v roce 1950

Mužstvo Sokola Zličín po zápase s Radlicemi (6:1) v roce 1950
Stojící zleva: Zderadička J., Jarolímek, Kratochvíl, Černý, Zderadička Jar., Starosta J., Ráž Karel
Druhá řada zleva: Podzemský J., Štván, Hanžl
Sedící zleva: Foubík, Kašpar, Zvěřina

Rok 1957 přinesl pro klub zásadní změnu. Znárodnění postihlo i zličínské fotbalové hřiště a klub dostal náhradou plochu, kde je hřiště dodnes. V té době to však bylo daleko za vesnicí a škvárové hřiště fotbalistům, alespoň v začátcích, mnoho štěstí nepřinášelo.

V roce 1957 píše o zličínském fotbale Mladá fronta pod titulkem „Úspěch kolektivu”: „Tatran Zličín si před 3 roky vybojoval účast v I.B třídě. Našlo se dosti „příznivců”, kteří tehdá ještě před rozehráním soutěže prorokovali mužstvu krátkodobou účast v soutěži a nevyhnutelný sestup. Avšak nestalo se tak díky dobré práci jednoty a hlavně oddílu kopané.. I přes ztráty odchodem jednotlivců do oddílů hrajících vyšší soutěže mužstvo kopané třídu uhájilo - a dnes? Podívejme se na tabulku I.B třídy kraj Praha odd. východ A. Tartan Zličín je v čele této tabulky s 19 body a poměrem branek 33:9 před Slavojem Benešov, který má o 2 body méně. Jistě by někdo mohl namítnout - snad to není tak nic těžkého, vždyť oddíly menších jednot, nežli je Tatran Zličín hrají i vyšší soutěže! Ano, to je pravda, ale podívejme se opět do Zličína a na podmínky, ve kterých bylo tohoto úspěchu dosaženo. Jednota Tatran nemá žádnou tělocvičnu, ba dokonce ani vlastní hřiště. Hraje sice zápasy ve Zličíně, ale toto již jednotě nenáleží. Zde nutno zdůraznit, že jednota buduje hřiště nové, se všemi požadavky jaké dnešní tělovýchova na hřiště má. Celoroční příprava sportovců ve Zličíně, tedy i fotbalistů, je z těchto důvodů značně narušená (hlavně v zimě). Zde nutno vyzdvihnout velké zásluhy výboru oddílu kopané a zvláště některých členů, jako neúnavného pracovníka předsedu Ráže, trenéra Pistoriuse a všech závodníků I.A mužstva, kteří svou poctivou přípravou v trénincích a bojovným výkonem v mistrovských zápasech dosáhli zaslouženého úspěchu.”

Vítězné mužstvo Sokola Zličín na turnaji v Dušníkách v roce 1951

Vítězné mužstvo Sokola Zličín na turnaji v Dušníkách v roce 1951
Klečící zleva: Trnka, Čížkovský, Zderadička Z.
Prostřední řada zleva: Jirkovský, Kašpar M., Černý, Zof
Stojící zleva: Jakub, Procházka M., Švarc, Beroušek, Havlan, Pistorius, Kašpar

11.května 1952 Suchdol - Zličín 2:1

11.května 1952 Suchdol - Zličín 2:1
Klečící zleva: Pistorius, Zof, Černý, Zvěřina
Stojící zleva: Trnka, Kašpar, Zderadička Z., Zderadička J., Sláma, Procházka M., Beroušek

Mužstvo Tatranu Zličín, vítěz poháru KNV Praha v roce 1953

Mužstvo Tatranu Zličín, vítěz poháru KNV Praha v roce 1953
Klečící zleva: Zof, Švarc, Procházka B., Zvěřina, Jarkovský
Stojící zleva: Sláma, Mašek, Pistorius, Štván, Kratochvíl, Jakub, Čížkovský, Beroušek, Jirkovský

Žáci Tatranu Zličín v roce 1955

Žáci Tatranu Zličín v roce 1955
Klečící zleva: Starosta St., Chalupa O., Jarolímek, Krupička J., Florián
Stojící zleva: Áda Pistorius - trenér, Sýkora, Starosta J., Beránek, Starosta L., Pilát, Kalina

Tatran Zličín po vítězném zápase v Nebušicích 4:2 v roce 1955, postup do I.B třídy

Tatran Zličín po vítězném zápase v Nebušicích 4:2 v roce 1955, postup do I.B třídy
Klečící zleva: Pistorius, Švarc, Zvěřina
Stojící zleva: Beroušek, Kuchař, Král, Zof, Mašek, Rozehnal, Sláma, Kalina

Dorost Tatranu Zličín v roce 1956

Dorost Tatranu Zličín v roce 1956
Klečící zleva: ?, Vnouček, Chalupa, Sýkora, Hrubý
Stojící zleva: Sýkora - vedoucí, Pistorius - trenér, Starosta J., Starosta, Beránek, Kříž, Pilát, Hájek, Krupička V.

Tatran Zličín v roce 1958 po vítězném utkání se Slavojem Benešov 2:0 v I.B třídě

Tatran Zličín v roce 1958 po vítězném utkání se Slavojem Benešov 2:0 v I.B třídě
Klečící zleva: Pistorius, Kašpar, Zof
Stojící zleva: Trnka, Schovajsa, Kabela, Zderadička, Černý, Bušek, Beroušek, Procházka

1959 - 1968

Hned první rok tohoto desetiletí přinesl klubu velký úspěch. Mužstvo dorostu pod vedením trenéra Václava Švarce vyhrálo okresní přebor a postoupilo do krajské soutěže.

Zličínský fotbal však ani tento úspěch a úspěchy předchozích let nedokázal zúročit a dostal se do krize. Odešla řada hráčů a o funkcionářskou práci také velký zájem nebyl. Nové hřitště jakoby si Zličín nevzal za své.

V roce 1962 krize vyvrcholila a tělovýchovná jednota Tatran Zličín jednala o spojení se Sokolem Řepy. Ke spojení došlo 17. února roku 1963 a vznikla nová tělovýchovná jednota Řepy - Zličín. Tento krok však krizi fotbalu nevyřešil. Řevnivost obou stran byla až příliš veliká. Nesrovnalosti v hospodaření, neúspěchy na hřišti, otřásaly vedením jednoty. Na konci roku 1966 se sešli zástupci obou sloučených jednot se zástupci ČSTV a bylo rozhodnuto opět jednotu rozpojit.

Mužstvo dospělých bylo takřka v troskách, chyběla zejména mladá generace. Ta se však začala rodit v mužstvu žáků. Parta kluků narozených v letech 1955 a 1956 vytvořila mužstvo, které se stalo počátkem úspěchů klub v příštím desetiletí.

Z krize se postupně vymaňovalo i „A” mužstvo. Zkušený fotbalový šíbr Bohouš Sláma postupně mužstvo doplňoval. Přesto to na víc než na II.třídu nestačilo.

Začala se rodit tradice zimních turnajů ve Zličíně, pořádaných jako Memoriál Josefa Zvěřiny, dlouholetého hráče a funkcionáře klubu.

Aktivní byla i stará grada, která navázala kontakty ve východoněmeckém Jüterbogu, kam v roce 1967 uspořádala úspěšný zájezd. Klub zasáhla i okupace sovětské armády v srpnu 1968. Do Vídně má namířeno stará garda i „A” mužstvo a Petr Štangl s Jiřím Kovaříkem výpravu opouštějí a zůstávají v emigraci. To už se ale píše rok 1969.

Dorost v roce 1959, přeborník okresu

Dorost v roce 1959, přeborník okresu
Klečící zleva: Chalupa O., Košan, Veselý, Havlíček, Starosta L., Slabý M.
Stojící zleva: Starosta Z., Leflman, Lacina, Slabý I., Balík, Horešovský, trenér Švarc

A mužstvo Tatranu Zličín v roce 1965 před zápasem v Šeberově

A mužstvo Tatranu Zličín v roce 1965 před zápasem v Šeberově
Klečící zleva: Vobraz, Zderadička Zdeněk, Pistorius, Tomek, ?
Stojící zleva: Zderadička Bedřich, Sláma, Josef Náprstek, Zderadička Jaroslav, Slaboch, Beránek František, Kabela, Stanislav Beran, Trnka, Jirásko, Zvěřina

Žáci Tatranu Zličín se v roce 1966 připravuji do Prvomájového průvodu

Žáci Tatranu Zličín se v roce 1966 připravuji do Prvomájového průvodu
Horní řada zleva: Ráž, trenér Čížkovský, Jos. Horešovský, ???, Kašpar, Kalousek, Václav Čech
Prostřední řada zleva: Veverka, Fatka, Pánka, Vyleta, Jarolímek, Jar. Mareda, Aron, Mir. Matějovský, Vladimír Čech, Poláček, Miloš Horešovský, Máša, Lödar, Kohout
Spodní řada zleva: Pechr, Blažek, Fr. Matějovský, Luboš Tomek, Bohumil Mareda, Adorf, Tamler, Jarda Tomek, Ledinský, Kovařík

Stará garda na zájezdu do východoněmeckého Jüterbogu v roce 1967

Stará garda na zájezdu do východoněmeckého Jüterbogu v roce 1967
Klečící zleva: Jaroslav Zvoníček, František Zof, Pavel Zídek, Josef Pechar, Karel Beran
Stojící zleva: Václav Trnka, Zdeněk Zderadička, Jaroslav Tomek, Áda Pistorius, Karel Slaboch, Václav Švarc

A mužstvo v roce 1967

A mužstvo v roce 1967
Klečící zleva: Starosta R., Sednička, Štangl, Linhart
Stojící zleva: Tomek Jaroslav, Sýkora Jiří, Beránek Josef, Kovařík Jiří, Bohumil Chalupa, Beránek František, Chalupa Ota, Pistorius Áda

1969 - 1978

Klub prožíval hráčskou i funkcionářskou krizi. Hráli se ty nejnižší soutěže a v tělovýchovné jednotě Tatran Zličín už byl fotbal jedinným oddílem, který vyvíjel činnost. V roce 1972 se stal předsedou fotbalového oddílu pan František Denk. Ve spolupráci s tehdejším Místním národním výborem byl vypracován plán na zatravnění hřiště a postavení nového zázemí pro fotbalisty. Bohužel se nepodařilo zrealizovat dobudování vodovodního řadu do Zličína a tak z těchto smělých plánů nakonec sešlo. Došlo tedy alespoň k dostavění stávajícího objektu a k jeho rozšíření. V těchto letech byla postavena i hala, sloužící jako garáž pro autobus, která se stala na dlouhá léta zdrojem příjmu oddílu a pomáhala jej tak udržet při životě. Byly také vybudovány asfaltové kurty, které měli sloužit zájemcům o tenis a volejbal. Bohužel tyto sporty se nepodařilo oživit ve Zličíně natolik, aby měly déle trvající charakter.

Vedení klubu přistoupilo k cílevědomému budování nového mužstva a stabilizaci mládežnických mužstev. Do práce s mládeží se zapojili pánové Václav Petrolín, Milan Petrolín a Jaroslav Kejha. Zejména kvalitní dorost tvořil základ budoucích úspěchů zličínské kopané. Pan Kejha měl k dispozici kvalitní hráče a největším úspěchem zličínských dorostenců bylo vítězství v Memoriálu Ády Pistoriuse mladšího, ve kterém ve finalovém zápase zdolali pražskou Slavii 3:2, když branky stříleli Mirek Matějovský, Franta Matějovský a Míla Denk. Slavia pak se stejným kádrem získala za týden titul mistra Československé republiky, když porazila Žilinu.

Starší žáci v roce 1969

Starší žáci v roce 1969
Horní řada zleva: Václav Jarolímek, Petr Dvořák, Láďa Blažek,  Mirek Matějovský, Jaroslav Máša, Václav Ledinský
Dolní řada zleva: František Matějovský, Jaroslav Tomek, Miloš Pánka, Václav Pechr, Petr Kovařík

Toto dorostenecké mužstvo se stalo základem budoucích úspěchů „A” mužstva, které na sebe nenechaly dlouho čekat.

Vedle mladíků bylo mužstvo vhodně doplněno. Přišli hráči jako Rybín, Kotnauer, Pavel, Kratka, Pavlovič. A na jaře 1976 se vedení klubu podařilo mezi ně zasadit klenot. Z SK Turnov byl za 300,- Kčs získán na přestup Andrej Kvašňák, dlouholetá opora pražské Sparty a vícemistr světa z Chile 1962. Jeho trenérská smlouva zněla na částku 700,- Kčs měsíčně.

A začala spanilá jízda až do I.A třídy. Jaro 76 končí postupem do I.B třídy. V sezoně 76 - 77 pak pražský tisk uvádí titulky: „Zličín se pokouší o trhák”, „Kvašňákův víkend”. Ve 22 kolech soutěže se o postup přetahovali naši s Braníkem B a mužstvem Holubic. V předposledním kole jede Zličín do Řeporyj a suverenním způsobem vítězí 4:0, když branky stříleli Kvašňák, Šulc, Pavlovič a jednu si domácí dali vlastní. A protože Braník jen remizoval ve Stodůlkách a Holubice prohrály v Řevnicích, mohl se oslavovat opět postup. I.A třídy se bude hrát ve Zličíně! Z druhého místa pak postupoval i Braník B.

I další sezona slibovala zličínský triumf. Opět byl naším největším konkurentem Braník. Večerník Praha o podzimním zápase na hřišti Braníka napsal pod titulkem „Andrej opět na scéně”: „Tatran Zličín vedený Andrejem Kvašňákem, ač je nováčkem I.A třídy, je po pěti kolech v čele tabulky. K sobotnímu utkání s ABC Braník B nemělo mužstvo k dispozici brankáře, a tak do branky nastoupil trenér Kvašňák. Jeho výkon i v této roli byl vynikající. Ve svých 41 letech mužstvo podržel, byl neprůstřelný a nedovolil domácím střelcům ani jednou skórovat. Zličínští v Braníku zvítězili 1:0.”

Po podzimu hodnotila pažská Večerka I.A třídu v článku „Poločas pražské kopané”: „V I.A třídě oddělení A je přítomnost nováčků citelně znát. V čele tabulky jsou dva z nich, a to Tatran Zličín a ABC Braník B. Úspěch Zličína je zásluhou jejich trenéra, ale ještě i hráče, bývalého reprezentanta Andrej Kvašňáka. Tento někdy až příliš temperamentní muž znovu dokazuje, co v kopané znamená. Ve svých 41 letech předává bohaté zkušenosti mladým.”

Přes zimu však euforie vyprchala. Největší konkurent z Braníka totiž zalovil ve zličínském mužstvu. Hrál divizi a tak měl co nabídnout. Působil v něm dlouholetý Kvašňákův spoluhráč Václav Mašek a ten si vyhlédl oba bratry Denkovi. Vedení našeho klubu se rozdělilo na dva tábory: pustit - nepustit. Ještě v lednu odchází starší František a již v rozehrané soutěži jej v dubnu následuje mladší Míla. Braník pak nedodržuje gentlemanskou dohodu, že nebude se svým B mužstvem konkurentem v boji o postup. Přijíždí na Zličín v té nejsilnější sestavě, včetně Václava Maška a vítězstvím 4:1 rozbíjí zličínský sen o postupu do přeboru.

Své zklamání neskrývá především Andrej Kvašňák a u mužstva končí. V té době asi málokdo tušil, že bude trvat dalších víc jak dvacet let a ve Zličíně se pořád bude hrát I.A třída. Dlouhé roky se bude čekat na další silnou generaci vlastních hráčů. Tento tým snů, který během dvou let psal ty nejsvětlejší stránky historie klubu se postupně rozpadá a výboři stojí před stejným cílem, jako už mnohokrát před tím, budovat mužstvo nové.

A mužstvo v roce 1977, vítěz zimního turnaje Memoriálu Josefa ZvěřinyA mužstvo v roce 1977, vítěz zimního turnaje Memoriálu Josefa Zvěřiny
Klečící zleva: František Kratka, František Denk, Miloš Pánka, Jiří Rybín, Laco Pavlovič
Stojící zleva: Václav Aron, Milan Petrolín, Josef Šulc, Petr Jančar, Míla Denk, Josef Heller, Václav Pechr, Václav Švarc - vedoucí mužstva
Příště se můžete těšit na pokračování, které bude mapovat historii FC Zličín od roku 1979.

Dodatek

Kolektiv autorů děkuje všem, kteří svými vzpomínkami, fotografiemi a písemnými informacemi přispěli ke vzniku tohoto almanachu.První souborná publikace o historii fotbalu ve Zličíně vznikla v roce 1999,kdy klub slavil 70 let. Tato publikace vznikla díky pomoci řady pamětníků, zejména paní Marie Pistoriusové, pánů Josefa Zderadičky, Zdeňka Zderadičky, Václava Švarce, Františka Denka st., Bohuslava Slámy, Václava Trnky, Václava Jarolímka st., Jaroslava Jakuba, Josefa Štveráčka, Václava Pechra, Václava Arona, Františka Matějovského, bez jejichž cenných informací,vzpomínek a zapůjčených fotografií by tato publikace nikdy nevznikla.

Z droj: Kronika Zlíčína, publikace Fotbalový klub FC Zličín - 80 let 1929-2009

Děkujeme FC Zličín za poskytnutí materiálů, zejména panu Luboru Mirkovi.

1. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 1. část; Počátky Zličína, vznik fotbalového klubu a jeho historie až do roku 1948

3. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 3. část; rok 1979 až 1988

4. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 4. část; rok 1989 až 1998

5. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 5. část; rok 1999 - 2009

 

Označeno štítky Zajímavosti Fotogalerie Zličín

Dále by Vás mohlo zajímat