aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Jak se postarat o květiny na balkóně přes zimu?

Zdroj foto: Pixabay.com

S blížící se zimou je musíme vyřešit, jak se dostatečně postarat o své „balkonovky“. Tyto květiny zdobily váš balkón celé léto, ale jakmile se objeví první mrazíky, je potřeba se o květiny dostatečně postarat. Uložit rostliny na zimu není tolik náročné, pokud na to máte dostatek prostoru a vhodné podmínky. Balkonoví zahradníci obvykle podobný přepych nemají. Máte tedy dvě možnosti, buď rostliny jednoduše vyhodíte a na jaře zakoupíte nové, nebo najdete vhodné místo, kam je uložit.

 

Jak rostliny zazimovat

Ne každé rostliny je vhodné zazimovat. U některých druhů, jako jsou petunky či surfinie to žádný smysl nemá. Stačí sklidit semínka, v únoru zasadit a zbytek rostliny vyhodit. Brzy vám ze semínek vyrostou nové a čerstvé rostlinky. Na druhou stranu pelargonie, fuchsie či verbeny, nebo tak oblíbené vějířovky se zazimovat bát nemusíte. Jak poznat, které rostliny jsou k zazimování vhodné, a které ne? Obecně platí, že takové, jejichž stonky časem dřevnatí, se k zazimování hodí.

Na jaké místo

Místo na přezimování připravte rostlinám včas. Nečekejte, až teploty spadnou k bodu mrazu. Zároveň je potřeba odlišit, které rostliny mají raději tmu a chlad, a jaké potřebují dostatek světla a vyšší teploty. Ideálním prostory pro zazimování rostlin jsou chodby s dostatkem světla či sklepy, ve kterých je možnost větrat. Pokud bydlíte v rodinném domku nebo si pronajímáte garáž, ve které nemrzne, tak i toto místo lze zvolit pro uchování rostlin.

Jak na to

Nejprve je třeba očistit rostlinu od suchých či nahnilých listů. Nebojte se radikálního řezu. Zároveň také dobře zkontrolujte listy a kořeny, jestli je nenapadli škůdci. Na listech se mohou nejčastěji objevit mšice. Je potřeba zabránit tomu, aby se dostaly také na ostatní rostliny. Květináče očistěte od spadaného listí a nezapomeňte ze samozavlažovacích truhlíků a květníků vylít zbytky vody.

Oblíbené druhy balkónových rostlin

Oblíbené hlíznaté rostliny jsou velmi nenáročné. Nepotřebují zvláštní péči ani speciální místo na uskladnění. Jednoduše hlízy vyndáte ze země, očistíte je a skladujete na suchém místě při teplotě kolem deseti stupňů.

Dříve než přijdou první mrazíky, je potřeba uklidit také muškáty. Ani s nimi nebudete mít mnoho práce. Pokud máte pnoucí muškáty, jednoduše je ponechte v truhlíku a pouze přeneste na suché a vzdušné místo, kde je také dostatek světla. Ideální teplota by se měla pohybovat od tří do dvanácti stupňů. Není třeba je ani příliš zkracovat.

Fuchsie patří nepochybně mezi nejkrásnější rostliny. Při jejich zazimování máte dvě možnosti. Můžete je uložit i s květináčem na světlé místo, ideálně do sklepa. Pokud máte pouze tmavý sklep, nevadí. Ani v takových podmínkách fuchsie neuhyne, může se však stát, že shodí všechny listy.

Verbeny zkraťte přibližně na deset centimetrů. Můžete je ponechat v truhlíku a pouze přenést na chladnější a suché místo (nesmí zde mrznout). Tyto rostliny jsou nenáročné, přes zimu jim stačí omezená zálivka. Zalévejte je málo, ale pravidelně. Nesmí přeschnout.

Postarejte se o své květiny přes zimu co nejlépe. Rostliny v zimě pravidelně sledujte a dopřejte jim suché místo, ve kterém mohou nabrat síly, aby na jaře opět zdobily váš balkón či terasu. A ještě jedna důležitá rada na závěr. Pokud nemáte vhodné místo, na které byste mohli květiny přes zimu uložit, raději se jich zbavte a pořiďte si na jaře nové. Nikdy je neskladujte v přetopených místnostech (pouze některé druhy tyto podmínky zvládají, například balzamínky).

Označeno štítky Zajímavosti

Dále by Vás mohlo zajímat

 • Slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj
  Den slovanských věrozvěstů Cyrila (Konstantina) a Metoděje se každoročně slaví 5. července. Připomíná výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou...
 • Mezinárodní den dětí (MDD)
  Mezinárodní den dětí se každoročně slaví 1. června. K této příležitosti jsou pro děti připravovány různé společenské a sportovní akce. Tento den má...
 • První máj - svátek práce i zamilovaných
  V tento den se slaví dva svátky, a to svátek práce a svátek zamilovaných. Svátek práce se slaví od roku 1890, u svátku zamilovaných se zdroje o době...
 • Cyklohráček - vlak plný hraček
  Mnozí z vás s příchodem jara začínají vyrážet na výlety. A víte o tom, že cestovat s dětmi už nemusí být nuda? Již pátým rokem jezdí Cyklohráček,...