aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Historie fotbalového klubu FC Zličín - 3. část; rok 1979 až 1988

Historie fotbalového klubu FC Zličín - 3. část; rok 1979 až 1988

1979 - 1988

Po zklamání z nevydařeného boje o postup do přeboru zůstali v mužstvu především místní hráči, na kterých se začalo budovat mužstvo nové. Z Prostějova se do Prahy přestěhoval bodrý hanák Honza Vršťala, z Bílé Hory přišli bratři Jůnové, z Prčic Vláďa Chrž, dále brankář Franta Čadek a zkušení borci Lumír Hindrák a Jirka Pužman. Na trenérskou židli zasedl pan Breze, kterého ještě na podzim nahradil Štefan Ivančík, známý ligový borec pražských Bohemians. Ivančík však na podzim 79 také končí a výbor opět sáhl do vlastních řad. Trenérem mužstva se stal Áda Pistorius a to až do roku 1983.

Klub našel podporu velkého příznivce fotbalu Karla Hausera, ředitele Stavebních strojů. Jméno patronátního podniku bylo přijato i do názvu a fotbalisté hráli pod hlavičkou TJ STAS Zličín. Finanční podpora silného patrona přivádí do klubu další hráče a začíná tzv. „břevnovská éra” Nový trenér Bohuslav Schiller přivádí Františka Tikalského, Romana Malého, bratry Holečky a později přichází ještě Martin Hederer. Mužstvo opět stoupá v tabulce nahoru, ale na postup to nestačí.

Nový impuls do života klubu přinesla výstavba sídliště ve Zličíně. Mezi novými zličíňáky se našla celá řada lidí s fotbalovým srdcem, kteří se záhy do činnosti klubu zapojili. V květnu 1995 zorganizoval nový trenér mládeže pan Lubor Mírek nábor chlapců do 10-ti let. Přišlo více jak 30 dětí. Právě tito kluci položili základy budoucí široké mládežnické líhně. Paradoxem bylo, že tehdejší vedení tělovýchovné jednoty se k celé akci otočilo zády a nový trenér měl k dispozici jeden jediný míč. V červnu kluci sehráli své první fotbalové utkání a dostali 15 gólů od Čafky. Od podzimu již hráli pravidelnou soutěž pražského fotbalového svazu v kategorii přípravek. Práce se začal přes všechny obtíže dařit a zájem přitáhl i rodiče.

 

„A” mužstvo Tatranu Zličín v sezoně 1982 - 1983

„A” mužstvo Tatranu Zličín v sezoně 1982 - 1983
Klečící zleva: Petr Pavlát, Luboš Tomek, František Matějovský, František Čadek, Josef Jůn, Lumír Hindrák
Stojící zleva: Václav Ledinský, Jiří Jůn, Jan Vršťala, Petr Skála, Václav Pechr, Josef Šulc.

Starší žáci STAS Zličín v roce 1984

Starší žáci STAS Zličín v roce 1984
Klečící zleva: Marek Sapara, Antonín Michalec, Tomáš Jirka, Jan Kocián, Karel Chalupa, Libor Mazánek, Ota Macháček
Stojící zleva: Jiří Bečvář, Tomáš Sýkora, Jiří Sýkora - trenér, Tomáš Cajthaml, Jiří Cacák, Ota Chalupa, Jan Dvořák, Petr Herynek

Dorost Tatranu Zličín v roce 1984

Dorost Tatranu Zličín v roce 1984
Leží: Petr Růžička
Klečící zleva: Zdeněk Vlček, Martin Chalupa, Pavel Ebr, Zdeněk Chalupa, Láďa Týsl,
Stojící zleva: Jiří Vlček - trenér, Martin Kocián, Jaroslav Růžička, Milan Štrébl, Tomáš Vajnfurt, Rosťa Komínek, Petr Chalupa, Tomáš Vocloň, Bohouš Chalupa - vedoucí mužstva.

 

Oblékali modrobílý dres

Asi nikdy nikdo nezpočítá, kolik hráčů za uplynulých sedmdesát let obléklo modrobílý dres. Tak jak to ve fotbale bývá, někteří to s míčem uměli líp, někteří hůř a někteří u fotbalu dlouho nevydrželi. Každý klub má své slavné hráče i funkcionáře, lidi kteří psali jeho nejsvětlejší stránky.

Pamětnící se přou, kdo byl nejlepší zličínský fotbalista. Řada z nich vzpomíná na Josefa Vinše, který v klubu působil před 2.světovou válkou. Svůj obrovský talent však nedokázal rozvinout. Celou kariéru zůstal Zličínu věrný vynikající fotbalista František Beroušek. Pamětníci vzpomínaji na golmana Františka Čižinského.

Do nejvyšších fotbalových sfér to dotáhl Karel Beran, který kopal ligu za SK Libeň. Ligový dres oblékal i Vlastimil Rozehnal v RH Praha a později Motorletu. V dorostu slavné Sparty jídal fotbalový chlebíček Zdeněk Starosta a Jirka Jůn. Bohumil Sláma pak oblékal dres Prahy 17. Divizní góly střílel svou neomylnou levačkou v Čechii Karlín Jiří Sýkora. Modrobílý dres oblékal i Josef Hájek, hráč ligových Bohemians. Sedm ligových startů a jeden gól má na svém kontě Jirka Cacák v dresu Bohemians. Nejdále to ale dotáhl Miloslav Denk, držitel třech titulů Mistra republiky v dresu slavné Sparty.

Méně slávy vždycky sklízejí ti, bez kterých by však klub mohl existovat jen ztěží - funkcionáři. Přehled předsedů klubu je možná neúplný, ale snažili jsme se najít jména všech, kteří za sedmdesát let stáli v čele zličínského fotbalu: Karel Havlíček, František Světlík, Sláva Glaser, Jaroslav Ráž, Jaroslav Havlan, Václav Krupička, Josef Zderadička, Karel Ráž, Vladimír Sýkora, Josef Zderadička, Zdeněk Zderadička, Antonín Pechač, Stanislav Starosta, Adolf Pistorius, František Denk, Jiří Němec, Milan Jirka, Jiří Vlček, Lubor Mírek a Václav Jarolímek. Vedle nich pracovala pro klub celá plejáda dalších obětavých lidí jako Rudolf Zvoníček, Josef Štveráček, Jaroslav Jakub, Bohumil Sláma, Josef Kalina.

Klubem prošla i celá řada trenérských osobností a bývalých ligových hráčů. Vedle legendárního Andreje Kvašňáka další sparťan Oldřich Urban, levé křídlo Bohemians Štefan Ivančík a opora zadních řad pražské Dukly a čtyřnásobný reprezentant Jaroslav Bendl. V posledních letech na trenérskou židli usedli Zdeněk Andrlík, bývalý hráč Bohemians, Miroslav Siva, rychlonohé křídlo Slavie, Bohemians a několikanásobný reprezentant. Nyní na horkou trenérskou židli usedá Daniel Drahokoupil, bývalý stoper Sparty, držitel několika mistrovských titulů.

Andrej Kvašňák

Andrej Kvašňák
Narodil 19.5.1936 se ve východoslovenských Košicích.
Ve 24 letech přestoupil do Spartaku Sokolovo (Sparta) a 1.května 1960 abslovoval i svou reprezentační premiéru proti Rakousku. Reprezentační dres pak oblékal až do roku 1970 a nastoupil celkem ve 47 zápasech a vstřelil 13 reprezentačních gólů. Ve slavné chilské jedenáctce v roce 1962 nechyběl ani v jednom utkání mistrovství světa. Svou reprezentační kariéru zakončil na šampionátu v Mexiku.
Ze Sparty odešel na zahraniční angažmá do belgického Mechelenu.
Po návratu hrál v nižších českých soutěžích a do Zličína přišel za 300,- Kčs z Turnova v zimě 1976.
Andrej zemřel 18.dubna 2007 a na posledním rozloučení, které se konalo 23.dubna nechyběli ani zástupci našeho klubu.

Miloslav Denk

Miloslav Denk
Narodil se 19.srpna 1957. Začínal v žákovském mužstvu v Hostivicích, pak přestoupil ve 14-ti letech do našeho klubu. Už jako dorostenec dostával příležitost v mužstvu dospělých. S Pepíkem Šulcem a Vaškem Pechrem dávali góly jak na běžícím pásu. Po příchodu Andreje Kvašňáka, jako trenéra, začala jeho hvězda zářit ještě zářivěji.
Na jaře 1978 odešel do divizního Braníka. Během vojenské služby oblékal dres Tachova, Karlových Varů a Tábora. Z Braníka přestoupil do Jablonce, který v té době hrál národní ligu.
1. ledna 1983 pak přestoupil do nejslavnějšího českého klubu, pražské Sparty. Rudý dres oblékal pět let a se Spartou získal tři tituly Mistra republiky, 1x získal double a zahrál si i čtvrtfinále Poháru UEFA. Za Spartu odehrál celkem 213 utkání, z toho 86 ligových a vstřelil 71 branek, z toho 18 ligových. Po pěti ligových sezonách v rudém dresu přestoupil do Hradce Králové, kde si připsal další ligové starty a góly.

František Beroušek

František Beroušek
Narodil se v roce 1927. Vynikající fotbalista, který ve zličínském dresu odehrál více jak 300 zápasů. Několik sezon byl nejlepším střelcem mužstva. Například v zápase v Ořechu nastřílel 11 branek. Dostal řadu lákavých nabídek ligových klubů včetně Sparty, ale nikdy ze Zličína neodešel.

František Zof

František Zof
Narodil se v roce 1925. Byl to všestranný sportovní talent, který klubem prošel od žáků až po dospělé. Tvrdý, nekompromisní obránce a velký bojovník, byl tím pravým kapitánem mužstva. Vedle fotbalu ještě více vynikl v boxu, ve kterém se stal dokonce Mistrem Protektorátu v muší váze.

Adolf Pistorius

Adolf Pistorius
Narodil se 9.8.1924 v Břevnově a s kopanou začal v žákovském mužstvu SK Slavia Praha, kde se přes dorost dostal až do B mužstva. V roce 1948 se přestěhoval do Zličína a začal hrát za SK Zličín. Už jako hráč prvního mužstva pracoval s mládeží jako trenér žáků. V klubu působil trenér i funkcionář. Zemřel v roce 1995.

Jiří Cacák

Jiří Cacák
Narodil se 23.9.1970. S fotbalem začínal v našem klubu v 10ti letech u trenéra Jiřího Sýkory.
U něj získával základy fotbalové abecedy až do 14-ti let, kdy přešel do dorost pod trenéra Pistoriuse. V závěru dorosteneckého věku jej opět vedl trenér Sýkora. To už však Jirka od svých 17ti let pravidelně oblékal dres A mužstva.
Když přišel jako trenér bývalý sparťanský záložník Oldřich Urban, Jirkův talent mu neunikl a brzy jej doporučil pozornosti slavného letenského týmu, kde se neprosadil a vrátil se zpět do Zličína.
Ze Zličína odešel na hostování do divizní Admiry. Podzim dohrál v divizním Motorletu.
Na jaře 95 přestoupil do divizního Motorletu, kde hrál až do září 96, kdy si jej trenér Hloušek vytáhl do týmu ligových Bohemians. Svou ligovou premiéru absolvoval den před svými šestadvacátými narozeninami 22.září 96 na horké půdě v Brně. Do konce podzimu si pak zapsal celkem 7 ligových startů a 1 gól do sítě Olomouce. Po příchodu trenéra Petržely se v kádru neudržel a na jaře se vrátil do Motorletu, odkud přestoupil do třetiligové Admiry. V září 98 měsíc hostoval v Mělníce a pak odešel na hostování do přeborového Vyšehradu. Na konci své aktivní kariéry opět oblékal náš modrobílý dres v přeboru.

Václav Švarc

Václav Švarc
Narodil se 14.12.1925 na Bílé Hoře. Do Zličína se přestěhoval v roce 1947 a v klubu nejen hrál, ale často oblékal i brankářský dres. V roce 1956 ukončil aktivní činnost pro zranění kolena a po dvou letech se vrátil alespoň do branky. Definitvně ukončil hráčskou kariéru v 37 letech.
Už jako hráč byl trenérem dorostu, s kterým vyhrál okresní přebor a hrál krajskou soutěž. Potom se dal na dráhu rozhodčího a v klubu působil jako funkcionář. Za starou gradu nastoupil ještě v 64 letech na zájezdu v Německu v roce 1989

Nerozlučná dvojice Jarda Kejha a Milan Petrolín

Nerozlučná dvojice Jarda Kejha a Milan Petrolín
Možná nepatří ke klubovým legendám, ale ti kdo je znají, na jejich působení ve Zličíně rádi vzpomínají.

Starší žáci v roce 1985

Starší žáci v roce 1985
Klečící zleva: Daniel Šulc, Hynek Svoboda, Stanislav Novotný, Lukáš Petránek, Tomáš Jirka, Michal Procházka, Karel Vršecký, Roman Jurčík
Stojící zleva: Áda Pistorius - trenér, Jan Kocián, Radek Chrž, Jiří Komínek, Jiří Paulíček, Libor Mazánek, Vladimír Chrž - vedoucí mužstva.

Přípravka v roce 1986

Přípravka v roce 1986
Leží zleva: Petr Valdhans, Filip Mírek,
Klečí zleva: Jan Klusáček, David Böhm, Bohuslav Schiller, Pavel Voldřich, Vladimír Pospíšil, Pavel Bartůšek, Marek Panuška, Václav Procházka
Stojící zleva: Martin Ondřej, Milan Ondřej, Miroslav Pecháček, Lubor Mírek - trenér, Martin Přívracký, Daniel Shon, Radek Přívracký.

Takový Mirek Pospíšil nikdy v životě fotbal nehrál, přesto si udělal trenérský kurz a několik let pomáhal v přípravě mladých hráčů. K trenéru Mírkovi se později přidal Pavel Saitl, který však ze zdravotních důvodů svou práci nemohl dokončit, vrátil se zpět na Moravu a bohužel těch největších úspěchů svých svěřenců se nedožil. Do trenérské práce se dále zapojil Petr Zatkal, bývalý výborný bek přeborové Pragovky. Výborné ročníky 78 a 79 razily cestu dalším klukům, kteří do klubu přicházeli a Zličín měl místo dvou mládežnických mužstev za několik roků v pražských soutěžích mužstev devět.

Nová vlna mládeže měla na co navazovat. V mužstvu starších žáků se již formovala další silná generace. Jirka Cacák, Jirka Bečvář, bratři Kociánové, bratři Komínkové, Tomáš Vocloň, Radek Chrž, Tomáš Jirka, Tomáš Sýkora a další vytvořili pod vedením zkušených trenérů Ády Poistoriuse a Jiřího Sýkory výborné mužstvo. Na postu vedoucího se zapojil bývalý hráč Vladimír Chrž a tehdejší předseda fotbalového oddílu Jiří Vlček. Žáci i dorost pak vykopali postup do I.třídy. Ne všichni kluci z této generace u fotbalu zůstali a ne všichni pak svůj talent zúročili ve prospěch „A” mužstva.

To po odchodu trenéra Schillera prodělávalo generační obměnu. Nepodařilo se však stabilizovat právě trenérský post, na kterém se střídali každý rok nové tváře. Dospělý fotbal stagnoval. Na funkci sekretáře se vystřídali Karel Moravec a Jan Bohata. Výbor tělovýchovné jednoty nefungoval takřka vůbec a fotbal táhnul především pan Jiří Vlček.

Zformovala se však nová vlna funkcionářů a na valné hromadě v roce 1987 byl do čela fotbalového oddílu zvolen pan Lubor Mírek. V tělovýchovné jednotě nepracoval žádný jiný oddíl a tak fotbalový výbor vlastně suploval i práci nefunkčního výboru jednoty, kde spolehlivě pracovala jen tajemnice paní Vlčková a hospodář Rudolf Zvoníček.

„A” mužstvo STAS Zličín v roce 1987

„A” mužstvo STAS Zličín v roce 1987
Klečící zleva: Václav Pechr, Josef Šulc, Láďa Holeček, Roman Malý, Lumír Hindrák, Rosťa Komínek, Petr Kovařík
Stojící zleva: Václav Švarc - vedoucí mužstva, Karel Hauser - ředitel Stavebních strojů Zličín, Jiří Pužman, Milan Bohata, Miroslav Holeček, Jan Vršťala, Vlastimil Rozehnal, Bohuslav Schiller - trenér.

Dorost v roce 1988 - postup do I.třídyDorost v roce 1988 - postup do I.třídy
Leží: Jiří Bečvář
Klečící zleva: Libor Mazánek, Tomáš Sýkora, Jan Kocián, Radek Chrž, Stanislav Novotný, Pavel Chalupa, Milan Cvrček, Václav Mařík
Stojící zleva: Jiří Sýkora - trenér, Jiří Komínek, Jiří Cacák, Antonín Michalec, Jan Dvořák, Ota Chalupa, Jiří Poulíček, Boris Pristaš, Vladimír Chrž - vedoucí mužstva
Mužstvo staré gardy na zájezdu v Německé spolkové republice v květnu 1989. Foto ze zápasu s domácím SV Fliessem

Mužstvo staré gardy na zájezdu v Německé spolkové republice v květnu 1989
Foto ze zápasu s domácím SV Fliessem
V horní řadě: Jaroslav Strejček, Václav Švarc, Lubor Mírek, Petr Zatkal, Jan Vršťala, Petr Pavlát, Vláďa Chrž, Karel Ráž, Mirek Pospíšil
V dolní řadě: Jiří Sýkora, Jindra Schiller, Jiří Vlček, Václav Aron

Příště se můžete těšit na pokračování, které bude mapovat historii FC Zličín od roku 1989.

Dodatek

Kolektiv autorů děkuje všem, kteří svými vzpomínkami, fotografiemi a písemnými informacemi přispěli ke vzniku tohoto almanachu.První souborná publikace o historii fotbalu ve Zličíně vznikla v roce 1999,kdy klub slavil 70 let. Tato publikace vznikla díky pomoci řady pamětníků, zejména paní Marie Pistoriusové, pánů Josefa Zderadičky, Zdeňka Zderadičky, Václava Švarce, Františka Denka st., Bohuslava Slámy, Václava Trnky, Václava Jarolímka st., Jaroslava Jakuba, Josefa Štveráčka, Václava Pechra, Václava Arona, Františka Matějovského, bez jejichž cenných informací,vzpomínek a zapůjčených fotografií by tato publikace nikdy nevznikla.

Zdroj: Kronika Zlíčína, publikace Fotbalový klub FC Zličín - 80 let 1929-2009

Děkujeme FC Zličín za poskytnutí materiálů, zejména panu Luboru Mirkovi.

1. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 1. část; Počátky Zličína, vznik fotbalového klubu a jeho historie až do roku 1948

2. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 2. část; rok 1949 až 1978

4. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 4. část; rok 1989 až 1998

5. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 5. část; rok 1999 - 2009

 

Označeno štítky Zajímavosti Fotogalerie

Dále by Vás mohlo zajímat