aktualizováno 8:08 AM CEST, May 22, 2018141

b_270_170_16777215_00_images_zlicin-info_zajimavosti_benzinka-na-radosti.jpg

Již zde nic nenatankujete, můžete zde však vzpomínat na staré časy, a to zadarmo a jak dlouho chcete. Malá čerpací stanice je od architekta Ladislava Machoně (narodil se 28. dubna 1888 a zemřel 22. prosince 1973). Nachází se v ulici Na Radosti asi 200 metrů před železničním přejezdem směrem na Prahu už dlouhých osmasedmdesát let.

Dnes z ní zbyla bohužel jen chátrající stavba, které se již desítky let nevyužívá. Jedná se snad o nejmenší dochovanou funkcionalistickou stavbu. Čerpací stanice byla používána v opačném směru než je zvykem nyní, do roku 1939 se jezdilo vlevo. Na tuto čerpací stanci začalo najíždět z protisměru až od 16. března 1939. V tehdejších čerpacích stanicích byly na prodej tři položky, a to benzín, olej a cigarety. Prodejní prostor, výdejní stojany, střecha podepřená jedním sloupem, prostě žádná složitá konstrukce. Stavba působí doslova „luxusním“ dojmem a dnešní čerpací stanice na ní v mnoha ohledech nemají. Je na ní vidět, že dříve čerpací stanice nebyly stavěny jako montované stavby s životností 10 let, ale byly zhotovovány stejně kvalitně jako dobové vily. Návrh čerpací stanice si objednala společnost Vacuum Oil Company, dnešní ExxonMobil. Čerpací stanice v té době primárně sloužila pro natankování pro jízdu do Plzně. Při jízdě do Plzně bylo zvykem natankovat na této čerpací stanici a poté navštívit před dlouho cestou hostinec Na Radosti. V té době se s automobily jezdilo na dnešní poměry velmi pomalu, automobily měly maximální rychlost 70 km/h a běžná cestovní rychlost byla do 50 km/h.


Ladislav Machoň byl významný český architekt, představitel art deco a funkcionalistické architektury. K jeho dalším a známějším stavbám patří například: Hostivařská sokolovna, pošta na Letenském náměstí, dvojvila pro Karla a Josefa Čapky, interiéry Právnické fakulty UK v Praze, budova Magistrátu města Pardubic nebo Svojsíkův dům v Dobřichovicích.

Autor: Vladimír Mařík (pozn. redakčně upraveno)

 

Označeno štítky Zajímavosti

Dále by Vás mohlo zajímat