aktualizováno 8:02 AM CEST, Jun 12, 2018162

Zázvor (ilustrační foto), zdroj: Pixabay.com

Bolí Vás v krku nebo hlava, máte kašel, neustále smrkáte či se o Vás dokonce pokouší ta "mrška" chřipka? To je v tomto čase celkem běžné, ale proti všem těmto neduhům existuje jeden léčivý bojovník, kupodivu je rostlinného původu a na trhu je k sehnání v dostatečném množství. A ve svém boji nemá široko daleko adekvátního konkurenta. Tento hrdina se jmenuje se zázvor, konkrétně zázvor lékařský/pravý (zingiber officinale). 

V obchodech se ale objevují například také zázvor černý (oddenek neloupaný) či zázvor bílý (oddenek oloupaný). Když se řekne zázvor, většína lidí si představí zejména kořen této rostliny, který dorůstá do zajímavých tvarů. Oloupaný oddenek zázvoru má žluto-bílou, někdy až okrovou barvu. Ostrou pikantní chuť mu dodává látka zvaná gingerol a voní po esenciálních olejích. Při vaření se gingerol přeměňuje na zingeron. Zázvor pochází z tropické Asie, kde se pěstuje. Však ho znali již dávné kultury Číny a Indie. Do Evropy se koření z oddenku zázvoru dostalo díky zámořským objevům. V zázvoru najdeme mnoho minerálních látek, jako jsou: fosfor, hořčík, draslík, vápník, sodík či železo, ale jeho zdravotní síla je umocněna také přítomností mnoha důležitých vitamínů, ze kterých můžeme jmenovat vitamín A, B1, B2, C či E. 

Léčivé účinky doslova překvapí

Zázvor je známý pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky. Podporuje lidský imunitní systém a organismus v boji proti rakovině nebo snižuje cholesterol. Pomáhá proti nachlazení, chřipce, bolesti v krku, migrénám, rýmě, při redukci váhy, žaludečních a těhotenských nevolnostech (zde použít pouze v omezeném množství). Ale pozor, tento hrdina může některým lidem způsobit pálení žáhy. Na druhou stranu je ale dobrý na trávicí systém, protože podporuje proces trávení a chuť k jídlu a nejen k jídlu :-), má totiž i jemné afrodiziakální účinky. Zázvorové obklady pak slouží ke zmírnění bolestí šíje a ztuhlých svalů. Asi nejčastější využití této rostliny v této době je v podobě čaje, kdy se ostrouhá oddenek a nakrájí na plátky (kostičky), které se přelijí vařící vodou. Aby byla chuť čaje skutečně lahodná, je vhodné přidat do hrnku také med a citrón. Zázvor se dá se sehnat rovněž kandovaný či sypaný jakožto ochucovadlo/koření do kuchyně. Oblíbená je i zázvorová limonáda či zázvorové pivo.

 

Označeno štítky Zajímavosti

Dále by Vás mohlo zajímat