aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Historie fotbalového klubu FC Zličín - 4. část; rok 1989 až 1998

Historie fotbalového klubu FC Zličín - 4. část; rok 1989 až 1998

1989 - 1998

Rok 1989 se stal významným mezníkem nejen v životě celé naší společnosti, ale i našeho klubu. Začal se naplňovat sen několika generací zličínských fotbalistů. Předseda Místního národního výboru Václav Komínek, velký přítel fotbalistů a předseda fotbalového oddílu pan Lubor Mírek, dokázali prosadit do akcí „Z” zatravnění hřiště. Méně pochopení jsme měli u vedení tělovýchovné jednoty, ale ti nás nemohli odradit. Na jaře bylo připraveno škvárové hřiště jako hlavní hrací plocha a v létě se začali kopat výkopy pro drenáže a upravovat povrch pro zatravnění. Bohužel pryč už byly ty doby, kdy se na výstavbě hřiště v minulých letech podíleli takřka všichni. Přesto se našlo mnoho ochotných rukou ku pomoci a 14.října 1989 bylo zaseto! Všem těm, kteří se o toto dílo zasloužili patří náš dík. Dodnes se přetřásají vzpomínky, zejména na období, kdy se hřiště sekalo malou sekačkou, což trvalo osm hodin a střídalo se u toho několik lidí. Ale co se užilo legrace, viďte pane Zatkal!

Tento rok byl vyjíměčný i tím, že od zájezdu v roce 1968 se poprvé na jaře 1989 dostali s fotbalem naši fotbalisté na zájezd do západního Německa. Do 900 km vzdáleného Fliessemu odcestovalo A mužstvo a stará garda. Celý zájezd se vydařil a dodnes na něj pamětníci rádi vzpomínají.

Celý rok 1990 pak všechna mužstva musela přípravu i mistrovská utkání absolvovat na náhradním škvárovém hřišti a tak se ani nečekaly výrazné sportovní úspěchy.

Valná hromada fotbalového oddílu TJ STAS Zličín na jaře 1991 rozhodla o odtržení oddílu od jednoty a vytvoření samostatného klubu. Tělovýchovná jednota tím prakticky i de jure zanikla. Valná hromada současně z několika návrhů vybrala nový název klubu FC Zličína a schválila noivé symboly klubu. Jarní část mistrovských soutěží jsme tak začali nejen pod novým názvem, ale i na novém travnatém hřišti.

1990-a-muzstvo

A mužstvo v roce 1990
Klečící zleva: Tomáš Vocloň, František Matějovský, Petr Růžička, Vlastimil Rozehnal, Jiří Bečvář, Zdeněk Vlček, Jan Vršťala
Stojící zleva: Jiří Vlček - vedoucí mužstva, Václav Švarc - trenér, Ivan Bouša, Milan Bohata, Jan Leffler, Pavel Kamarýt, Jaroslav Chudomský.

Slavnostní otevření travnatého hřiště pak proběhlo 1.května 1991. Den plný fotbalu zahájili nejmenší žáci a postupně se v zápasech představila všechna mládežnická mužstva klubu. Vyvrcholením slavnostního dne bylo utkání „A” mužstva se starou gardou pražské Sparty.

Nové kvalitní hřiště logicky vyvolalo myšlenky na naplnění dalšího zličínského snu - postupu do přeboru. Tehdejší vedení klubu za předsednictví pana Lubora Mírka vytyčilo základní koncepci další prespektivní práce s mládeží s cílem vytvoření vlastních zdrojů kvalitních fotbalistů. Mládežnická základna se dále rozrůstala tak aby klub měl svá mužstva v každé věkové kategorii. Jakousi údernou silou celého tohoto systému byli kluci, kteří přišli do zličínského fotbalu na nábor v roce 1985. Ti postupně pro klub vybojovali zpět I.třídu starších žáků a nakonec i přebor mladšího a staršího dorostu.

V roce 1992 došlo ke spojení s dorosteneckým mužstvem vojenského gymnazia v Ruzyni. Tímto krokem klub získal přebor staršího dorostu a několik talentovaných fotbalistů. S mužstvem Ruzyně přišel i trenér Milan Kudrna a vedoucí mužstva Vladimír Kubert. Spojené dorostenceké mužstvo však hned v první sezoně pražský přebor neudrželo a sestoupilo. Zformoval se však nový tým, který za rok I.třídu vyhrál s šestibodovým náskokem před mužstvem Modřan a opět se ve Zličíně hrál přebor. Ve stejné sezoně 93 - 94 vybojovali postup do přeboru i mladší dorostenci Potěšitelné bylo, že polovinu mužstva staršího dorostu tvořili mladší dorostenci, takže ti vlastně přinesli Zličínu během jedné sezony dvě přeborové soutěže najednou. Mladší dorostenci navíc úspěšnou sezonu završili postupem do pražského finále mezinárodní soutěže Starball Junior World Cup. Ve finalovém zápase porazili divizní Libuš a postoupili do českého finále, které se hrálo na konci srpna v Ostravě. Tam podlehli v semifinále ligové Viktorii Plzeň. V boji o třetí místo pak porazili Třebíč v penaltovém rozstřelu a získali skvělé 3. místo.

A mužstvo v roce 1992

A mužstvo v roce 1992
Sedící zleva: Jan Vršťala, Jiří Cacák, Jiří Vlček, Radek Chrž, Vlastimil Rozehnal, Petr Růžička, Jaroslav Chudomský, Jiří Bečvář, Václav Pechr, Václav Šebesta
Stojící zleva: Lubor Mírek - předseda klubu, Jiří Vlček - vedoucí mužstva, Petr Dovolil - trenér, Jan Leffler, Rosťa Komínek, Milan Bohata, Martin Kocián, Jaroslav Tomek, František Matějovský, Petr Chalupa, Tomáš Vocloň, Josef Šulc, Ivan Bouša

V následující sezoně skončili starší dorostenci na 8.místě a mladší na 11.místě. Velice úspěšnou sezonu měl starší dorost v ročníku 95 - 96, kdy po podzimu byl druhý za Horními Počernicemi a nakonec skončil na krásném 3.místě. Získal celkem 53 bodů a svým soupeřům nastřílel 75 branek. Nejlepšími střelci byli Stanislav Žuček 14 branek, Filip Mírek se 13 góly a Petr Kovařík dal branek 8. Výbornou sezonu oba dorostenecké kolektivy završily na týdením zájezdu na velký mezinárodní turnaj Tivoli Cup v Dánsku. Tam obě mužstva skončila ve čtvrtfinále. To už někteří kluci zkoušeli štěstí v dresu „A” mužstva a David Sedláček s Filipem Mírkem se začali rychle prosazovat do základní sestavy. Následovali je Martin Soukup s Bohoušem Schillerem a v dalších letech i Vašek Huřík a David Böhm. Trenéra Kudrnu nahradil Bohuslav Schiller, který s mužstvem v sezoně 97 - 98 obsadil 7.místo. Ve stejném roce skončili mladší dorostenci v přeboru na 4.místě.

V roce 1993 přišel jako trenér mládeže do klubu pan Václav Merta a navázal na práci svých předchůdců a začal postupně budovat další silné ročníky mládeže. Starší žáci I.třídu neudrželi a v sezoně 95 - 96 sestoupili. U mužstva se vystřídali trenéři Jiří Sýkora Petr Zatkal. Za další rok se však dokázali vrátit. Mladší žáci hráli stále II.třídu a postup se jim podařil v sezoně 97 - 98. Svou skupinu II.třídy vyhráli naprosto suvereně, když ani jednou neprohráli a pouze dvakrát remizovali. V další sezoně bylo přihlášeno do soutěží i B - mužstvo mladších žáků, kterého se ujal trenér Jaroslav Varhulík.

Desetiletí minifotbalisté FC Zličín v sezoně 1993 -1994

Desetiletí minifotbalisté FC Zličín v sezoně 1993 -1994
Klečící zleva: Marek Kratochvíl, Václav Pechr, Petr Merta, Ondřej Paul, Ivan Merta, Jakub Podaný, Michal Sekerka, Pavel Weishaupt, Václav Kodera, Jiří Vitko
Stojící zleva: Václav Merta - trenér, Lukáš Černý, Robin Litomyšský, Tomáš Švéda, Jan Maixner, Martin Jarolímek, Pavel Strouhal, Pavel Zbožínek, Václav Jarolímek - sponzor, Daniel Dušek, Lukáš Tesařík

V soutěžích nejmenších fotbalistů jsme přešli od hry na celé hřiště k stále více se prosazujícímu minifotbalu, tedy hře se sedmi hráči na polovinu hřiště.

Postupně se vytvořila široká základna těchto hráčů a v kategorii do 10ti let se do soutěží zapojila dvě mužstva stejně jako v kategorii do 8 let.

S desetiletými chlapci trenér Merta v sezoně 94 - 95 vyhrál svou skupinu I.třídy a postoupil do přeboru. Ani tam se kluci neztratili. Hned v následující sezoně obsadili 3.místo. V sezoně 97 - 98 pak kluci byli blízko historického úspěchu, prvního přebornického titulu pro Zličín. V posledním kole k tomu potřebovali porazit Motorlet. Ještě dvě minuty před koncem vedli 2:1, ale v závěru bohužel inkasovali a remíza je poslala na duhé místo o bod za Bohemians.

Mužstvo osmiletých mělo vynikající sezonu také v roce 97 - 98, kdy pod vedením trenérů Michala Vychodila a Patrika Boubína, svou skupinu vyhrálo. V této kategorii se o přebornický titul nehraje.

Svou proměnu v tomto desetiletí doznal i dospělý fotbal. Opět byla obnovena činnost „B” mužstva, které po dvou sezonách postoupilo do II.třídy, kterou hraje dodnes. Bohužel se nepodařilo u tohoto mužstva stabilizovat vedení mužstv, které se každým rokem měnilo. Stejně tak se plně nedaří naplnit záměr, aby „B” mužstvo sloužilo jako zásobárna prvního týmu klubu, tedy „A” mužstva.

První tým dostával postupně svou tvář a sliboval herní kvalitu. Navíc se podařilo angažovat trenéra Jaroslava Bendla, bývalého dlouholetého hráče pražské Dukly, který u mužstva nahradil Petra Dovolila.

Mladší dorost v roce 1994 po vítězství 2:1 nad Libuší ve finále pražského kola Starball Junior World Cup

Mladší dorost v roce 1994 po vítězství 2:1 nad Libuší ve finále pražského kola Starball Junior World Cup
Klečící zleva: Václav Procházka, Pavel Stejskal, Jan Kodad, Vladimír Pospíšil, Bohuslav Schiller, Tomáš Hlušička
Prostřední řada zleva: Tomáš Aron - masér a kustod, Jan Vršťala, Filip Mírek, Petr Kovařík, David Sedláček, David Böhm, Martin Soukup, Milan Kudrna – trenér

Mužstvo atakovalo nejvyšší příčky tabulky, ale ke konečnému úspěchu chyběl ten rozhodující krok. Náš dres v tomto období oblékali např Jirka Cacák, Dan Šimberský a Daniel Sigan, hráči, kteří se pak výrazně prosadili a stále prosazují ve vyšších soutěžích. Vedle nich se ukazoval jako velký talent Honza Kocián, který však záhy svou aktivní činnost ukončil. Skončil z pracovních důvodů i trenér Bendl a tak jsme začínali znova.

Vedení klubu začalo budovat nový kádr mužstva. Postupně přišli zkušení fotbalisté, kteří měli za sebou vyšší soutěže. Z Aritmy přišli Jan Kopecký a Zdeněk Kopal, z Motorletu Jindra Pěnek a Petr Koukolík, z Čechie Karlín Jan Moravec, Boris Sedláček z Admiry a Bohouš Cihelka z Košíř. Po krátkém působení trenéra Luboše Moravce a Eduarda Jůsy se na podzim 95mužstva ujal Václav Diviš. Ten do mužstva začal postupně zařazovat i mladíky z dorostu. V sezoně 95 - 96 skončilo mužstvo na 7. místě, když jen porážka v posledním kole s postupujícm Tempem zavinila, že se nestalo nejlepším týmem jara. V květnu 96 vyhrálo turnaj v rakouském Längenfeldu. Podzim 96 však přiliš nevyšel a trenéra Diviše nahradil Milan Kudrna. Konečné umístění na 6. místě nebylo špatné, ale určitě jsme chtěli před sezonou víc.

Před zahájením sezony 97 - 98 se už nahlas hovořilo o postupu. Výraznou posilou se stal brankář Michal Šilhavý, který přišel z kádru ligové Viktorie Žižkov. Na utkání s největším konkurentem, mužstvem Braníka, jsme odjížděli z první pozice. Zápas jsme však nezvládli a sedm minut před koncem inaksovali jedinou branku. Závěr podzimu se pak dohrál v útlumu a to stálo místo trenéra Kudrnu. Pro zbytek sezony se ujal mužstva Václav Šebesta, dlouholetá brankářská opora. Jaro mužstvo odehrálo v pohodě a dokázalo brankou Kopeckého dokonce porazit postupující Duklu Dejvice na jejím hřišti a ve výborném zápase doma remizovat s Braníkem. Konečná třetí příčka byla po dlouhých letech nejlepším umístěním mužstva.

Starší dorost v roce 1995

Starší dorost v roce 1995
Klečící zleva: Jiří Vlasák, Bohuslav Schiller, Václav Procházka, Marek Panuška, Vladimír Pospíšil, Stanislav Žuček, Tomáš Hajný, David Sedláček
Stojící zleva: Lubor Mírek - vedoucí mužstva, Petr Ježek, Daniel Shon, Filip Mírek, Martin Soukup, Petr Kovařík, Jan Albrecht, Karel Vyhnal, Tomáš Aron - masér a kustod, Bohuslav Schiller st. - asistent trenéra, Milan Kudrna - trenér .

Stará garda v roce 1996, vítěz I.ročníku Memoriálu Jiřího Vlčka

Stará garda v roce 1996, vítěz I.ročníku Memoriálu Jiřího Vlčka
Klečící zleva: Jan Vršťala, Václav Šebesta, Fr. Matějovský st., Petr Zatkal, Fr. Matějovský ml., Zdeněk Vlček, Petr Chalupa, Vladimír Chrž, Petr Kovařík
Stojící zleva: Jiří Hekerle, Martin Ryšavý, Petr Pavlát, Mirek Landa, Václav Čech, Josef Vaněček, Václav Kozel, Tadeáš Böhm, Václav Pechr, Václav Merta, Jiří Sedláček, Olda Šťastný, Václav Aron, Lubor Mírek, Jiří Faldus

Vítězné mužstvo staré gardy FC Zličín na turnaji v rakouském Längenfeldu v květnu 1998

Vítězné mužstvo staré gardy FC Zličín na turnaji v rakouském Längenfeldu
v květnu 1998
Stojící zleva: Matěj Hladký, Gusta Tůma, Josef Vaněček, Dan Jedlička, Václav Merta, Václav Jarolímek, František Denk, Václav Šebesta, Václav Aron
Klečící zleva: Miroslav Lebl, Vladimír Chrž, Petr Zatkal, František Matějovský, Jaroslav Zeithaml, Václav Pechr, Leží zleva: Jiří „Pytlík” Faldus, Jan Trefný

Starší dorost v roce 1996, vítěz turnaje Memoriálu Franty Dulíka

Starší dorost v roce 1996, vítěz turnaje Memoriálu Franty Dulíka
Klečící zleva: Jan Klusáček, František Rodr, Bohuslav Schiller, Václav Procházka, František Denk, Jiří Vlasák, Tomáš Hlušička, Vladimír Pospíšil, Filip Mírek
Stojící zleva: Bohuslav Schiller st. - trenér, Karel Vyhnal st. - sponzor, Karel Vyhnal ml., David Böhm, Roman Hájek, Petr Kovařík, Václav Huřík, Martin Soukup, Lubor Mírek - vedoucí mužstva, Tomáš Aron - masér a kustod, David Sedláček

Starší žáci FC Zličín - Ferona Cup červen 1998

Starší žáci FC Zličín - Ferona Cup červen 1998
Horní řada zleva: Petráček, V. Pechr, M. Sekerka, O. Kučera, Vybíral, V. Merta - trenér
Dolní řada zleva: V. Kodera, J. Malý, Přemek Horký, Fleyberk, Podaný, Zeithaml, I. Merta

Svou aktivitu v tomto desetiletí postupně oživilo i mužstvo staré gardy. Pravidelné zájezdy k přátelům v Sedleci - Prčici byly základem vzniku mužstva. O jeho chod se v počátku staral dlouholetý funkcionář klubu Jirka Vlček, který však v roce 1995 zemřel. Na jeho počest od roku 1996 pořádá pravidelně mužstvo staré gardy vždy 1. května turnaj Memoriál Jiřího Vlčka. Mužstvo v roce 1996 zorganizovalo i velice vydařený zájezd na EURO 96 do Anglie, kde chlapi podpořili naše reprezentanty na cestě za evropským stříbrem. Zážitky z utkání s Německem a Itálií jsou pro účastníky zájezdu nezapomenutelné.

Na jaře 97 ukončil po deseti letech svou úspěšnou činost ve funkci předsedy pan Lubor Mírek a s ním rezignoval i celý výbor. Na valné hromadě byl zvolen nový výkonný výbor klubu ve složení: Ing. Václav Jarolímek - předseda, Jiří Hekerle - ekonomický manažer, Tadeáš Böhm - hospodář, Lubor Mírek - sportovní manažer, Vladimír Chrž - předseda organizační komise, Václav Kozel - sekretář, František Matějovský - pokladník, Ing. Václav Merta, Boris Sedláček, Václav Šebesta, Oldřich Šťastný, Jiří Sedláček, Václav Aron - členové výboru. Nově zvolený výbor oživil práci klubu. Na podzim téhož roku byla svolána mimořádná valná hromada klubu, která na druhý pokus schválila založení obchodní společnosti Zličínská sportovní s.r.o., ve které má klub 100% podíl. Tato společnost již za první rok své existence dokázala do fotbalu přivést nemalé finanční prostředky, předveším z prodeje reklamních práv.

A mužstvo FC Zličín před zahájením sezony 97/98

A mužstvo FC Zličín před zahájením sezony 97/98
Horní řada zleva: Martin Soukup, Filip Mírek, Petr Kovařík, Karel Vyhnal, Petr Novák, Bohuslav Schiller ml., Radek Chrž, Boris Sedláček
Prostřední řada zleva: Lubor Mírek - sportovní manažer, Tadeáš Böhm - hospodář, David Pokorný, David Böhm, David Sedláček, Petr Koukolík, Daniel Vott, Martina Polehlová - masérka, Jan Kopecký, Michal Šilhavý, Vladimír Chrž - předseda organizační komise, Jiří Hekerle - ekonomický manažer
Spodní řada zleva: Zdeněk Kopal, Jindřich Pěnek, Josef Schiller, Milan Kudrna - trenér, Václav Šebesta, Bohuslav Schiller st. - asistent trenéra, Jan Moravec, Václav Poduška, Bohuslav Cihelka, Nikola Cihelková – maskot.

Nemá smysl zakrývat, že poslední roky a předveším sezonu 1998 - 1999 musíme hodnotit jako určité zklamání. Především v mládežnických kolektivech se zákonitě projevila nedůslednost v minulých letech, kdy za silnými ročníky 78 a 79 se nepodařilo následně doplňovat mužstva těch nejlepších a tak obě mužstva dorostu bojují do poslední chvíle o záchranu přeboru a ve stejné pozici jsou i starší žáci.

Do „A” mužstva postupně naskakovali právě hráči z úspěšného dorostu minulých let, kolektiv byl průběžně doplňován kvalitními fotbalisty, se zkušenostmi z vyšších soutěží, ale ve výkonech a výsledcích mužstva se to neprojevilo. Přání atakovat přední příčky tabulky a v roce 70. výročí klubu vybojovat konečně pro Zličín přebor vzalo za své hned v úvodu sezony a tým se z nevydařeného začátku vlastně nevzpamatoval ani na jaře a ze spodní části tabulky se nedokázal odpoutat. Nový trenér, zkušený Josef Vejvoda, mužstvo opustil hned po zahájení soutěže a tak převzal odpovědnost za mužstvo asistent Václav Šebesta.

Výbor klubu v zimní přestávce situaci přehodnotil a byl nastíněn plán dlouhodobé, koncepční práce, na jejímž konci by měl být nejpozději do sezony 2001 - 2002 ve Zličíně přebor. Soutěž, na kterou čeká několik generací zličínských fotbalistů. Vždyť I.A třída se zde hraje od sezony 77-78.

Jako první krok byla agažován zkušený trenér Josef Veniger, který má tu nejvyšší trenérskou kvalifikaci, bohaté hráčské zkušenosti z Viktorie Žižkov, Xaverova a dalších klubů ligových soutěží a především zkušenosti trenérské, zejména z dlouholeté práce u rezervy letenské Sparty, kde právě pracoval s mladými talentovanými hráči.

Kolektiv mužstva bude postaven především na vlastních hráčích a hostování budou realizována jen vyjímečně. Všeobecně neutěšená finanční situce většiny fotbalových klubů je základní příčinou neúměrných požadavků za přestupy hráčů a tak i zde budeme postupovat mnohem koncepčněji a prostředky budou do hráčského kádru investovány jen v případech opravdu výrazných posil a dlouhodobější perspektivy.

Právě finance jsou alfou a omegou další budoucnosti klubu. Klub v této době podporují především menší sponzoři. Zde je třeba poděkovat firmám O.K. Trans s.r.o., Konsta s.r.o., Technomat RSC s.r.o., Vodní zdroje a.s., PZ Stavinvest jako našim stálým partnerům. Nezanedbatelná je samozřejmě pomoc drobných sponzorů z řad rodičů, která pomáhá zajišťovat především chod mládežnických kolektivů. I těm patří náš dík.

Samostaně je třeba se zmínit o podpoře vedení naší městské části. ne vyždy jsme dokázali najít společnou řeč. V době transformace naší společnosti, změny vlastnických vztahů, jsme se museli se vší vážností bránit atakům na samou podstatu naší existence, na naše hřiště. Nakonec jsme se ubránili a hřiště přešlo s definitivní platností do vlastnictví městské části Praha - Zličín. Konečně spatřiliy světlo světa smlouvy, které formou věcného břemene s právem užívání a formou nájmu vrátily sportovcům to, co jim minulý režim zcizil. Současně jsou tyto smlouvy zárukou toho, že sportoviště bude ve Zličíně zachováno i budoucím generacím.

Toto byl rozhodující krok ke koncepčnímu řešení dostavby celého areálu v moderní sportovní stánek hodný příštího tisíciletí. V loňském roce jsme výraznou měrou ovlinili, že víceúčelová školní tělocvična má právě ty paramatry, které má a stojí tam, kde stojí.

Příště se můžete těšit na pokračování, které bude mapovat historii FC Zličín od roku 1999.

Dodatek

Kolektiv autorů děkuje všem, kteří svými vzpomínkami, fotografiemi a písemnými informacemi přispěli ke vzniku tohoto almanachu.První souborná publikace o historii fotbalu ve Zličíně vznikla v roce 1999,kdy klub slavil 70 let. Tato publikace vznikla díky pomoci řady pamětníků, zejména paní Marie Pistoriusové, pánů Josefa Zderadičky, Zdeňka Zderadičky, Václava Švarce, Františka Denka st., Bohuslava Slámy, Václava Trnky, Václava Jarolímka st., Jaroslava Jakuba, Josefa Štveráčka, Václava Pechra, Václava Arona, Františka Matějovského, bez jejichž cenných informací,vzpomínek a zapůjčených fotografií by tato publikace nikdy nevznikla.

Zdroj: Kronika Zlíčína, publikace Fotbalový klub FC Zličín - 80 let 1929-2009

Děkujeme FC Zličín za poskytnutí materiálů, zejména panu Luboru Mirkovi.

1. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 1. část; Počátky Zličína, vznik fotbalového klubu a jeho historie až do roku 1948

2. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 2. část; rok 1949 až 1978

3. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 3. část; rok 1979 až 1988

5. část: Historie fotbalového klubu FC Zličín - 5. část; rok 1999 - 2009

 

Označeno štítky Zajímavosti Fotogalerie Zličín

Dále by Vás mohlo zajímat