aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Podlahové krytiny: dřevo nebo laminát?

Podlahové krytiny: dřevo nebo laminát?

Málokdo by asi zpochybnil fakt, že poctivé dřevěné podlahy jsou nejlepší a nejslušivější podlahovou krytinou, kterou si pro náš dům čí byt můžeme představit. Nejen, že v sobě zrcadlí svou přírodní povahu, ale také nás vždy ohromí škálou barev a odstínů, či prostě tím, že je taková podlaha majestátní, vypadá celkově luxusně a velmi dobře se kombinuje s jakýmkoliv druhem nábytku. Dřevo snese na sobě daleko větší váhu, na druhou stranu taková podlaha je náročnější na údržbu. Dřevěná podlaha se ošetřuje voskem, přírodními oleji/laky či vosky, klasickými polyuretanovými laky nebo laky na bázi vody. Pozor, neošetřené dřevo schne, ztrácí na svém objemu, může vyblednout a ztratit tak své typické vlastnosti.  Nejkvalitnější dřevěná podlaha je z masivního dřeva. Velmi oblíbená je například dvouvrstvá parketa z dubového dřeva, dražší je pak podlaha ze dřeva exotického. Zajímavou variantou může být také průmyslová mozaika (tzv. kantovka - ta je zhotovena ze zbytkového materiálu a lepí se) či tzv. PAR-KY, což je vlastně typ plovoucí podlahy z dýhy.  

V dnešní době ale klasickým dřevěným podlahám zdatně sekundují také laminátové podlahy, i zde můžeme mít pocit, že má ke dřevu svým způsobem “blízko”. Na trhu můžeme objevit různé typy imitací dřeva, ať už se jedná o barvu či strukturu samotné laminátové podlahy. Jde o levnější a přesto moderní variantu podlahy, která bytu prostě může sedět. Výhodou je jejich nižší pořizovací cena, ale také odolnost vůči UV záření i snadná údržba. Podlahu stačí setřít vlhkým (nikoli mokrým) hadrem. Laminátové podlahy se zámkovým systémem jsou asi nejčastější variantou, kterou u nás po dřevěných podlahách lidé preferují, důvod je poměrně jasný - rychlost pokládky či efektivní možnost výměny poškozených lamel. Laminátové podlahy se hodí tam, kde není podlaha příliš zatěžována. Jejich nosnost je o mnoho nižší něž u podlah dřevěných. Jejich nevýhodou může být pro někoho jejich hlučnost při nášlapu či pocit chladu, dřevo je prostě teplejší a pro chodidla a páteř zdravější i příjemnější.

To, jakou podlahu nakonec zvolíte, vždy závisí na mnoha faktorech a je to věc značně individuální, v dnešní době však mnoho lidí dává přednost dobře vypadající laminátové podlaze na úkor nestárnoucím parketám.  Rozumným řešením je tyto druhy podlah v bytě či domě, pokud možno kombinovat. Jiná podlaha se hodí například do haly, ložnice, kuchyně (jídelny) či obývacího pokoje.

Firma Podlahy Růžička je připravena na citlivou úpravu důležité části interiéru bytu jakou jsou právě podlahové krytiny a jejich šetrná pokládka.  Můžete si vybrat jak podlahy laminátové či zvolit klasiku v podobě dřevěné podlahy.

Na naší prodejně je možné si prohlédnout různé vzorky podlah laminátových, dřevěných, ale samozřejmě také krytiny z PVC, vinylu, linoleum, korek či zajímavé koberce, a poté vybrat s pomocí našich odborníků to nejvhodnější. Z osvědčených značek laminátových a dřevěných podlah nabízíme například značky QUICK STEP či ESCO.  Tento druh podlah je dobré kombinovat také s podlahovým vytápěním (například trubkovým, potrubí může být uchyceno přímo na podlahy).
Uvažujete o renovaci své podlahy či chcete koupit novou? Přijďte se poradit do prodejny Podlahy Růžička či nás kontaktujte telefonicky nebo e-mailem.

Označeno štítky Zajímavosti

Dále by Vás mohlo zajímat

 • Slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj
  Den slovanských věrozvěstů Cyrila (Konstantina) a Metoděje se každoročně slaví 5. července. Připomíná výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou...
 • Mezinárodní den dětí (MDD)
  Mezinárodní den dětí se každoročně slaví 1. června. K této příležitosti jsou pro děti připravovány různé společenské a sportovní akce. Tento den má...
 • První máj - svátek práce i zamilovaných
  V tento den se slaví dva svátky, a to svátek práce a svátek zamilovaných. Svátek práce se slaví od roku 1890, u svátku zamilovaných se zdroje o době...
 • Cyklohráček - vlak plný hraček
  Mnozí z vás s příchodem jara začínají vyrážet na výlety. A víte o tom, že cestovat s dětmi už nemusí být nuda? Již pátým rokem jezdí Cyklohráček,...