aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Maličkost, která umí zpříjemnit život

Maličkost, která umí zpříjemnit život

Měsíc leden si říká o něco příjemného, co nás rozsvítí, zahřeje a provoní. Dopřejte svému tělu slastný pocit uvolnění a uklidnění… Ateliér Hubart přichází s nadšením pro aromalampy!

Vůně rezonuje s podvědomím každého člověka, proto může vyvolávat léčebné procesy v těle.
Ideální je vybrat si vůni podle potřeby momentální situace. Jde to rychle a jednoduše. Já mám teď v oblibě Lemon Tea Tree pro mikrobiální čištění vzduchu při kapénkových infekcích a Levanduli horskou pro uklidnění a navození příjemného pocitu.

Aromaterapie je léčení vůněmi.

Aroma esence může vyvážit potřebu psychiky a těla, nos je vstupními dveřmi do organismu.
Složky éterických olejů se vdechováním dostávají do plic a dále do krevního oběhu. Podle potřeby daného okamžiku (zmírnění stresu, zklidnění, k mikrobiálnímu čištění vzduchu, povzbuzení k radosti, léčba kinetózy,...) si zvolíme druh éterického oleje a kápneme 2-4 kapky do teplé vody v aromalampičce.

Aromalampa může kromě své hlavní funkce, tedy uvolňování éterických olejů do vzduchu, které vdechováním dostáváme do krevního oběhu, náladově prosvěcovat prostor a stát se originálním kouskem v domácnosti, nebo kanceláři.
Pro určení intenzity vůně, tedy dávkování,se můžeme řídit zkušeností, že přibližně na 5 m3 dáme 1 kapku éterického oleje, nebo na 5 m2 plochy 1-2 kapky. Většinou dávkujeme kolem 4 kapek.
Dětem počet kapek raději snížíme a aromalampu se zapálenou svíčkou umístíme na bezpečné místo mimo jejich dosah.
Důležité je, aby aromalampa splňovala potřebná kritéria:

 • Čajová svíčka hoří přibližně 4- 5 hodin, nádobka na vodu musí být dostatečně
  velká, aby se voda nevypařila dříve, než dohoří svíčka.
 • Nádoba musí mít od svíčky dostatečnou vzdálenost, aby se voda nezačala
  vařit, protože by se zničil účinek éterických olejů.

Jak vybrat vhodný éterický olej nebo směs?

U nás doma používáme momentálně kvůli období zvýšených kapénkových infekcí k mikrobiálnímu vyčištění vzduchu Lemon Tea Tree a pro příjemné pocity a uklidnění Levanduli horskou. Je důležité dát si pozor na kvalitu přírodních esencí a nekoupit levné chemické vonné olejíčky. Při rozhodování je nejlepší řídit se vlastním nosem a vybrat si mezi doporučovanými:
Např.podle pana Karla Hádka (najdete na internetu)
Pro ložnici:
LEVANDULE EXTRA, MANDARINKA ČERVENÁ, YLANG-YLANG, BOROVICE-JEHLIČÍ, POMERANČ...
V dětském pokojíčku:
POMERANČ, LEVANDULE EXTRA, MEDUŇKA INDICUM, EUKALYPTUS KOALA, BOROVICE-JEHLIČÍ, MANDARINKA ČERVENÁ...
V obývacím pokoji:
BOROVICE-JEHLIČÍ, ČAJOVNÍK, HARMONIE, CITRONOVÁ TRÁVA...
V kanceláři:
ROZMARÝNOVÝ OLEJ EXTRA, VAVŘÍN, BERGAMOT, BOROVICE-JEHLIČÍ, EUKALYPTUS KOALA...
V dobách kapénkových infekcí a k mikrobiálnímu vyčištění vzduchu:
AROMECLIMA, EUKALYPTUS KOALA, MATEŘÍDOUŠKA, LEVANDULE EXTRA, ČAJOVNÍK, CITRON...

Aromaterapie je velmi široký obor. Protože miluji vůně a vyrábím keramické objekty, zajímá mě už několik let co nejlepší vytvoření a využití aromalamp, které jsou nejen praktické, ale mají i svou jedinečnost. Můžete je vidět na stránkách ateliéru Hubart, nebo na facebooku Iva Hubáčková. Pokud by Vás zajímalo, kde aromalampy vznikají a zkusit některou vůni na vlastní nos, máme každý měsíc 15.den otevřený ateliér od 15 - 20 hodin. Najdete ho v centru starého Zličína u návesního rybníčku (bývalá kovárna), na adrese Hrozenkovská 14/70, Praha-Zličín.
V novém roce 2017 oslavíme prvního 15. (15.1.2017) od 17 hodin hudbou (saxofon a kytara) a čajem o páté, s našimi kamarády, přáteli a příznivci naší tvorby (Ateliér Hubart, Iva a Klára).

Iva Hubart
iva@hubart.cz
Baví mě dělat svět krásnější a veselejší

Označeno štítky Zajímavosti Hubart

Dále by Vás mohlo zajímat

 • Slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj
  Den slovanských věrozvěstů Cyrila (Konstantina) a Metoděje se každoročně slaví 5. července. Připomíná výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou...
 • Mezinárodní den dětí (MDD)
  Mezinárodní den dětí se každoročně slaví 1. června. K této příležitosti jsou pro děti připravovány různé společenské a sportovní akce. Tento den má...
 • První máj - svátek práce i zamilovaných
  V tento den se slaví dva svátky, a to svátek práce a svátek zamilovaných. Svátek práce se slaví od roku 1890, u svátku zamilovaných se zdroje o době...
 • Cyklohráček - vlak plný hraček
  Mnozí z vás s příchodem jara začínají vyrážet na výlety. A víte o tom, že cestovat s dětmi už nemusí být nuda? Již pátým rokem jezdí Cyklohráček,...