aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Historie fotbalového klubu FC Zličín

b_270_170_16777215_00_images_zlicin-info_zajimavosti_IMG_1334_logo1.JPG

Počátky vzniku zličínského fotbalového klubu sahají až do roku 1929, kdy čtrnáct občanů Zličína založilo sportovní klub SK Sparta Zličín. První fotbalové hřiště bylo na poli Čizinských.

Hostinec u Auřadů (dnes již neexistuje) splňoval funkci šaten. V roce 1930 byl klub přejmenován na SK Zličín a změnil i své působiště, nové hřiště bylo v místech, kterému se říkalo Ve višňovce. Po čtyřech letech se však z provizorního hřiště klub přestěhoval na nový pozemek, nyní zde stojí budovy Technomatu. Rok 1937 mohl být pro klub osudný, byl totiž před zánikem. Důvodem byla světová hospodářská krize třicátých let a následné finanční problémy. V této době hrál klub nejnižší soutěž a poprvé se do soutěže zapojil také zličínský dorost. V rámci oslav se odehrál na Zličíně památný zápas s pražskou Viktorkou ze Žižkova. Po válce se kolem hřiště postavilo nové oplocení.

V době totality se klub musel vypořadat se vstoupením do Sokola, nový název tak zněl Sokol Zličín, nedlouho na to v rámci reorganizace se jméno klubu změnilo na DSO Tatran Zličín. V roce 1957 přišel klub o své hřiště, a to v rámci znárodnění. Náhradní škvárové hřistě, které bylo mužstvu přiděleno, se nacházelo tehdy daleko za obcí, což nebylo nikterak příjemné. Zůstalo hřištěm, na kterém se hraje dodnes. Rok 1959 vyzněl v optimistickém duchu, mužstvo dorostu totiž vyhrálo okresní přebor a postoupilo tak do krajské soutěže. Tento nesporný úspěch však nezabránil krizi v šedesátých letech, která částečně pokračovala i v době normalizace. Světlým bodem bylo přivedení talentovaného fotbalisty Andreje Kvašňáka ze Sparty, který byl i vicemistrem světa z Chile 1962. Ten se stal hrajícím trenerém a výrazně se zasadil o úspěchy tehdejšího mužstva (například postup do I.A třídy v sezoně 76-77 a následné udržení v ní). Mužstvo mohlo postoupit i do okresního přeboru, nicméně tomu zabránilo porušení "gentlemenské" dohody ze strany divizního klubu ABC Bráník. Ten totiž po tom, co nabral nové posily (zejména bratry Denkovi) právě ze Zličína, Tatranu slíbil, že mu nebude se svým B mužstvem konkurentem v bojích o postup, ale při vzájemném souboji Zličín rozstřílel. Zklamaný Kvašňák poté odstoupil z trenérského postu. Mnoho talentovaných hráčů v této době odešlo, a proto bylo nutné vybudovat mužstvo nové.

Od roku 1983 se klub přejmenovává na TJ STAS Zličín, a to v souvislosti s finanční podporou ředitele Stavebních strojů Karla Hausera. Další změny přišly až po roce 1989, kdy se fotbalový klub ZJ STAS Zličín odtrhl od jednoty a vznikl samostatný fotbalový klub FC Zličín (1991). Tento název nese klub dodnes. Rok 1999 se nesl v duchu oslav 70. let od založení klubu. Vedení městské části pomohlo klubu finančně a postavila se nová sportovní hala. A to nebylo z úspěchů všechno. A mužstvu se dařilo a díky vítězné vlně se v roce 2000 dostalo do nejvyšší pražské soutěže - do přeboru. Stalo se tak po dlouhých 25 letech.

Označeno štítky Zajímavosti Fotogalerie Zličín

Dále by Vás mohlo zajímat