aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Nenechte bacily a viry zvítězit

Nenechte bacily a viry zvítězit

Léto je pryč a podzim pomalu nastoluje svou vládu, a to i nad každodenním počasím. Součástí tohoto období je také šíření různých virů či bakterií, které způsobí u mnohých z nás nějakou tu nepěknou virózu či chřipku, v horším případě se může jednat i o angínu, zánět průdušek či hlasivek. Poradíme vám, jak se s takovými neduhy vypořádat pomocí přírodních prostředků i s pomocí léků, které běžně zakoupíme v lékárně.

Bolavý krk

Způsobů jak léčit bolavý krk je mnoho. Osvědčený starý „babský“ způsob je použít tzv. Priessnitzův obklad. Připravíme jej tak, že na krk přiložíme mokrý šátek či kapesník, ten překryjeme igelitovým sáčkem, který musíme kolem krku velmi dobře rozprostřít. Na igelitový sáček ještě přiložíme jednu vrstvu, kterou by měl být suchý zábal – například z ručníku. Obklad ponecháváme na krku asi dvě až tři hodiny, poté jej sundáme a asi po čtyřech hodinách je možné tento postup opakovat. Priessnitzův obklad je vhodný při angíně, laryngitidě a faryngitidě (kdy je bolest v krku je virového původu). Při suchém dráždivém kašli je dobré aplikovat obklad na hrudník. Zakladatel této léčebné metody byl Vincenz Priessnitz z Jesenicka, který je často považován za zakladatele vodoléčby a různých vodoléčebných lázeňských procedur.

Na škrábání v krku zabírá též kloktání – existuje mnoho způsobů, s čím můžete kloktat. Zkuste například obyčejný acylpyrin a uvidíte, jak se vám za nějakou dobu v krku citelně uleví (v hrnku teplé vody se nechá rozpustit jedna či dvě tablety acylpyrinu). Kloktá se též jablečným octem, který je zředěný s vodou (do hrnku teplé vody přidáme jednu až dvě lžíce octa). Můžete použít také obyčejnou kuchyňskou mořskou sůl či jedlou sodu - bikarbonu (asi lžičku do hrnku teplé vody). Kloktáme několikrát denně.

Na bolavý krk a kašel pomáhá též domácí zázvorový čaj (nejlépe rozmělněný či nařezaný na plátky/kostičky). Nejdříve se uvaří voda a kousky zázvoru se nechají ve vařící vodě vylouhovat, poté přidáváme med a citron. Zázvor má prokazatelně protizánětlivé účinky. Mnoho lidí nedá také dopustit na cibulový čaj. Ne každý se ovšem popasuje s její chutí. To stejné platí pro česnek, kdy stačí pojídat jednotlivé stroužky. Zde platí, že méně je dobře. Stačí dva, tři, při pozření více stroužků nastávají silné křeče. Další z možností je zamíchat v šálku vymačkanou citronovou šťávu a a med, až vznikne kašička, kterou následně pojídáme. I to by mělo krku a průduškám ulevit.

Kašel

Na kašel se kromě zázvoru doporučuje například jitrocelový sirup či tzv. “kašlací” čaj, například bylinný Pulmoran. Ten se louhuje asi 15 minut, pro jemnější chuť můžeme ještě přidat lžíci medu. Pulmoran obsahuje například list šalvěje lékářské, proskurníkový kořen, nať rdesna ptačího, kopřivovou nať, tymiánovou nať, fenyklový plod, květ černého bezu, jitrocelový list či lékořicový kořen.

Z prostředků klasické medicíny lze doporučit šumivé tablety ACC Long či sirup Mucosolvan, obě dva tyto léky zabírají stejně dobře – zejména umožní lepší vykašlávání. O jejich použití se ale raději poraďte ve své lékárně či se svým praktickým doktorem.

Hlasivky, nachlazení a rýma

Pokud sípeme, chrchláme a špatně se nám mluví, můžeme si koupit tabletky Aescin-Teva, ty nám často po vyšetření hlasivek doporučí praktický lékař či na ORL (ušní, nosní, krční). Je to lék, který by měl ulevit nateklým hlasivkám, běžně se používá například na křečové žíly. Mnoho lékařů i zdrojů doporučuje brát také tablety Panthenol 100mg, které umí hlasivkám citelně ulevit. Samozřejmostí je zejména to, že hlasivky nenamáháme. Nejhorší je pokoušet se šeptat. Pokud potíže neodezní cca do týdne, vždy je dobré zajít na ORL, kde nám hlasivky odborně vyšetří a podle potřeby nasadí vhodnou léčbu, antibiotika nejsou rozhodně vždy nutné. Jednou z babských rad, kterou používají i zpěváci, je vypít syrové vejce. Pomoci by mělo i kloktání minerální vody Vincentka či její popíjení – nejlépe jemně ohřáté.

Velmi účinné je také inhalování horké páry, například aroma-terapeutické inhalace. Potřebujeme jen několik kapek éterického oleje, který nakapeme do větší mísy s horkou vodou. Na ucpané dutiny můžeme použít tři kapky eukalyptu a tři kapky borovice lesní, na uvolnění nosu se pak do horké vody přidají tři kapky myrty a tři kapky máty peprné. Nad mísu se poté nakloníme a zakryjeme si hlavu ručníkem. Dýchejte zhluboka asi patnáct minut, inhalace by neměla být v žádném případě nepříjemná a pozor také na opaření. K inhalaci je možné využít také kuchyňskou mořskou sůl a inhalovat nad hrncem.

Při nachlazení a rýmě také pomáhají, kromě klasických nosních kapek, dle dostupných informací, různá koření - například anýz či fenykl. Stačí toto koření roztlouct v hmoždíři, to se následně spaří asi čtvrt litrem vařící vody a nechat deset minut vylouhovat. Nápoj vypijeme, dokud je ještě teplý. Další babská rada na rýmu je opět s použitím cibule, tato na pohled drastická metoda spočívá v tom, že si do nosních dírek vložíme kousek vaty, na které je nakapána šťáva z cibule. Mělo by to váš nos protáhnout a umožnit lepší dýchání. A znáte rýmovník? Je to rostlinka, která nejen příjemně voní, ale umí hlavně ulevit napadeným dýchacím cestám a nosu. Je potřeba uštípnout její list, ten zlomit a pak přičichávat před spaním i během dne. Z lístku rýmovníku se dá prý udělat i čaj - ten by měl pomoci na bolest hlavy či nachlazení.

Napsal: MartiK

 

Označeno štítky Zajímavosti

Dále by Vás mohlo zajímat

 • Slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj
  Den slovanských věrozvěstů Cyrila (Konstantina) a Metoděje se každoročně slaví 5. července. Připomíná výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou...
 • Mezinárodní den dětí (MDD)
  Mezinárodní den dětí se každoročně slaví 1. června. K této příležitosti jsou pro děti připravovány různé společenské a sportovní akce. Tento den má...
 • První máj - svátek práce i zamilovaných
  V tento den se slaví dva svátky, a to svátek práce a svátek zamilovaných. Svátek práce se slaví od roku 1890, u svátku zamilovaných se zdroje o době...
 • Cyklohráček - vlak plný hraček
  Mnozí z vás s příchodem jara začínají vyrážet na výlety. A víte o tom, že cestovat s dětmi už nemusí být nuda? Již pátým rokem jezdí Cyklohráček,...