aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Kam se zbytky jídla a odpadem rostlinného původu?

Kam se zbytky jídla a odpadem rostlinného původu?

Každá domácnost řeší, kam s přepáleným olejem, zkaženým masem, prošlými potravinami či různými slupkami od ovoce či zeleniny. Mnozí mávnou rukou s odpovědí: “Do kontejneru”. Odpověď je to správná, ale víte, do jakého? Ten na komunální odpad totiž není vždy ta správná volba. Přinášíme vám přehled míst, kam s přebytečným jídlem a odpadem rostlinného původu.

Kompostárna Praha - Slivenec, ul. K Austisu

Provozovatel: Lesy hl. m. Prahy
Vlastník: Hlavní město Praha

Provozní doba:
letní čas: po-pá 8:30 - 18, so 8:30 - 15
zimní čas: po-pá 8:30 - 17, so 8:30 - 15
mapa

Vůbec první kompostárnu v Praze otevřeli 3. července 2017. Nachází se ve Slivenci a spádově pokrývá takřka celý levý břeh Vltavy. Přivést sem můžete posekanou trávu, suché listí, větve, dřevo, piliny a odřezky či zbytky po zpracování ovoce a zeleniny. Tuto možnost uvítají především lidé se zahradou. Za každých pět kilogramů odevzdaného bioodpadu si po roce můžete odnést jeden kilogram kompostu, který využijete na své zahradě.

Komunitní kompostování v Řepích

projekt vznikl v březnu 2007 z iniciativy občanů a jedná se o první projekt svého druhu v Praze. Kompostéry naleznete v ulici Španielova u čísla popisného 1290. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, kontaktujte přímo facebookovou skupinu Komunitní kompostování v Řepích www.facebook.com/KompostovaniRepy, kde se můžete domluvit na podrobnostech. Nosit sem můžete například zbytky ovoce a zeleniny, zvadlé květiny nebo třeba ruličky od toaletního papíru. Do kompostéru nepatří  nic živočišného původu ani zbytky vařených jídel. U kompostérů nenechávejte nic na zemi! Kompostéry jsou uzamčené, přístup mají jen vážní zájemci o kompostování. Vítáni jsou zejména (ale nejen) občané Řep, zájemci ze vzdálenějšího okolí mohou získat informace, jak založit podobný projekt v dosahu svého bydliště.
mapa

Popelnice na gastroodpad

hnědá popelnice s těsnícím víkem na sídlištích a u gastro podniků. Do této popelnice můžete dávat zbytky jídla (která prošla tepelnou úpravou), potraviny bez obalů (prošlé, plesnivé apod.), tepelně opracované maso, rybí kosti, kávové či čajové sedliny a zbytky ovoce či zeleniny. Naopak sem nepatří obaly od potravin, fólie, mikrotenové sáčky, jakékoliv rukavice, mycí houbičky, drátěnky, tekuté a silně mastné potraviny, syrové maso, uhynulá zvířata, kosti jiné než rybí, jednorázové nádobí, párátka, špejle a provázky.

Potravinová banka

Nejbližší pobočka (sklad) potravinové banky je v ulici Ke Kablu 971/1 v Hostivaři. Tato forma je spíše pro větší podniky. Darování je vázáno darovací smlouvou. Vybírají především trvanlivé potraviny. Potravinová banka dodává potraviny lidem v obtížné sociální situaci prostřednictvím partnerských nestátních organizací poskytujících sociální služby nebo humanitární a charitativní pomoc.
mapa

Sběrný dvůr hl. m. Prahy

zde lze odevzdávat z gastroodpadu hlavně oleje a tuky. Nejbližší sběrný dvůr pro občany Prahy 17 je v ulici Proboštská 1 na Praze 6 nebo v ulici Puchmajerova na Praze 5.

Provozní doba:
Letní čas: po-pá 8:30-18, so 8:30-15
Zimní čas: po-pá 8:30-17, so 8:30-15
mapa - sběrný dvůr Praha 5
mapa - sběrný dvůr Praha 6

Sběrný dvůr Hostivice

ulice Jiráskova 100, Hostivice. Jediná možnost, kam odevzdávat oleje a tuky.

Provozní doba:
pondělí 7-17, první sobota v měsíci 8-12
mapa

Bioodpad v areálu RTH (bývalý Palpost Hájek) Hostivice

zde mohou občané odevzdávat bioodpad (listí, tráva, větve, spadané ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina či piliny a zbytky rostlin).

Provozní doba:
po, čt 14-18, so 8-15.
mapa

Označeno štítky Zajímavosti

Dále by Vás mohlo zajímat

 • Slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj
  Den slovanských věrozvěstů Cyrila (Konstantina) a Metoděje se každoročně slaví 5. července. Připomíná výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou...
 • Mezinárodní den dětí (MDD)
  Mezinárodní den dětí se každoročně slaví 1. června. K této příležitosti jsou pro děti připravovány různé společenské a sportovní akce. Tento den má...
 • První máj - svátek práce i zamilovaných
  V tento den se slaví dva svátky, a to svátek práce a svátek zamilovaných. Svátek práce se slaví od roku 1890, u svátku zamilovaných se zdroje o době...
 • Cyklohráček - vlak plný hraček
  Mnozí z vás s příchodem jara začínají vyrážet na výlety. A víte o tom, že cestovat s dětmi už nemusí být nuda? Již pátým rokem jezdí Cyklohráček,...