aktualizováno 8:02 AM CEST, Jun 12, 2018162

Mezinárodní den žen (MDŽ)

Mezinárodní den žen (MDŽ) připadá každoročně na 8. března a je mezinárodně uznávaným svátkem stanoveným Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908.

Historie

Tento mezinárodně uznávaný svátek stanovený Organizací spojených národů připadá každoročně na 8. března. Nedělní demonstrace žen na konci zimy se nejdříve konaly v USA na popud Socialistické strany USA. Velké shromáždění za volební právo žen proběhlo 8. března 1908 v New Yorku. Na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v srpnu 1910 prosadila německá socialistka Klára Zetkinová pořádání mezinárodního svátku. Tehdy bez určení pevného data. V roce 1911 se začal slavit v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA. Datum 8. března se ustálilo po 1. světové válce. Svátek se rychle rozšířil.

Rudé karafiáty, bonboniéry, šeříková mýdla, ručníky či papírová přáníčka vyrobená ve škole pro pracující ženy, květiny a bonboniéry pro paní učitelky, vystoupení pro babičky v domovech důchodců, tak se slavilo MDŽ.

MDŽ dnes

Vztah k MDŽ je dnes rozpačitý. Od roku 1990 není MDŽ oficiálním svátkem. Většina mladých přechází tento svátek bez povšimnutí či s posměchem, že se jedná o komunistický svátek. Někteří ale dávají přednost zažitému MDŽ před podobným svátkem Dnem matek.

Označeno štítky Zajímavosti

Dále by Vás mohlo zajímat