aktualizováno 7:51 PM CEST, Apr 25, 2018114

Velký pátek

Velký pátek je součástí tzv. svatého týdne během Velikonoc. Jedná se o pohyblivý svátek a jeho termín připadá na období od 20. března do 23. dubna. Od roku 2016 je státním svátkem v ČR. S Velkým pátkem je spojena i řada pranostik.

Velký pátek, jako den pracovního klidu, se slaví asi ve čtyřiceti státech světa. V České republice byl slaven jako státní svátek do 50. let 20. století. Po roce 1989, vždy během Velikonoc, se začalo usilovat o jeho obnovení. Návrh prošel sněmovnou a o jediný hlas prošla novela schvalovacím procesem v Senátu.

V tento den se neslaví mše. Hrají se tzv. Pašijové hry (Janovy pašije). Vrcholem obřadů je uctívání kříže. Eucharistie (díkuvzdání nebo-li Poslední večeře Ježíše Krista) se tento den neslaví, podává se však svaté přijímání (část mše, při které se přijímá posvěcený chléb a víno). Na Velký pátek se papež modlí Křížovou cestu v římském Koloseu.

Pranostiky:
Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej!
Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.
Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.
Velký pátek vláha - úrodu zmáhá.
Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.

V lidových pověrách je Velký pátek s magií. V tento den půjčená věc by mohla být očarována. Prádlo vyprané v tento den bylo považováno za namáčené do Kristovy krve. Nesmělo se rýt, kopat či okopávat zem.

Označeno štítky Zajímavosti

Dále by Vás mohlo zajímat