aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

První máj - svátek práce i zamilovaných

První máj - svátek práce i zamilovaných

V tento den se slaví dva svátky, a to svátek práce a svátek zamilovaných. Svátek práce se slaví od roku 1890, u svátku zamilovaných se zdroje o době vzniku rozcházejí, ale předpokládá se, že to bylo na počátku 20. století. Nerozlučnou tradicí s prvním májem je také vztyčování májek.

Svátek práce

Jedná se o dělnický mezinárodní svátek, který od roku 1890 připadá vždy na 1.5.. Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr. Celkem asi 300 tisíc dělníků usilovalo o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. V Chicagu proběhlo 3. května shromáždění, při kterém přišlo o život několik stávkujících a 4. května zemřelo po výbuchu bomby několik lidí při demonstraci na Haymarket Square.

V socialistických zemích se organizovaly prvomájové průvody, které procházely městem. Účast na těchto oslavách byla nepsaně povinná. Někdy se tento svátek bral jako májová veselice. Kromě pěších účastníků městem projížděly také alegorické vozy. Neodmyslitelnou součástí průvodu tehdy byly rovněž různé transparenty a mávátka. Cca od roku 1989 se oslavy prvního máje hromadně nekonají, ale obvykle je využívají politické strany ke své propagaci.

Svátek zamilovaných

Starší podoba svátku zamilovaných byla zastiňována oslavami Svátku práce. První máj je v Česku tradičně chápán jako svátek zamilovaných a celý květen jako měsíc lásky. V tento den se líbají zamilované páry pod rozkvetlým stromem (většinou to je pod třešní, višní, jabloní či břízou). V tento den bývá nejvíce rušno v Praze na Petříně u sochy Karla Hynka Máchy, který je i díky básnické sbírce “Máj” určitým symbolem všech zamilovaných.

S prvním májem je také spjato vztyčování májek. Mládenci se v předvečer dne vypraví do lesa a vyberou vzrostlou jedličku, smrček či borovičku. Z této osekají větve, oloupou kůru a špičku ozdobí věnci, šátky, květinami, fáborky či pentlemi. Vztyčenou májku poté celou noc hlídají. Tato tradice se drží převážně na vesnicích.

Nepřímo s prvním májem souvisí také studentský majáles, který pochází již z 15. století.

Označeno štítky Zajímavosti

Dále by Vás mohlo zajímat