aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Mezinárodní den dětí (MDD)

Mezinárodní den dětí (MDD)

Mezinárodní den dětí se každoročně slaví 1. června. K této příležitosti jsou pro děti připravovány různé společenské a sportovní akce. Tento den má veřejnost upozornit na práva a potřeby dětí.

Historie

První podnět vznikl v Turecku při založení Národního shromáždění 23. dubna 1920 během Turecké války za nezávislost. Tehdejší ochránce národních práv Mustafa Kemal ustanovil 23. duben jako Den dětí, který obyvatelé Turecka slaví dodnes a je státem uznávaným svátkem.

Na Světové konferenci pro blaho dětí konané 1.6.1925 bylo doporučováno, aby se Den dětí slavil po celém světě. Tento však nebyl vyhlášen. Ve stejný den se v San Francisku konal festival Dračích lodí, na jejichž oslavu čínský generální konzul shromáždil mnoho čínských sirotků. Tyto dvě události určily datum oslav Dne dětí, který byl oficiálně vyhlášen později.

Masové vybíjení žen a dětí v Lidicích v roce 1942 a ve francouzském Ouradouru v roce 1944 bylo důvodem, proč v roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen vyhlásila Den pro ochranu dětí. Datum oslav se ustanovilo na 1. června.

Den pro ochranu dětí se začal slavit rok po jeho vyhlášení. Některé státy převzaly datum a postupně se ze Dne pro ochranu dětí stal Den dětí nebo také Mezinárodní den dětí. O vyhlášení dne, který by oslavoval výhradně děti, usilovala v roce 1952 Mezinárodní unie pro péči o dítě. V roce 1954 na toto OSN zareagovala vyhlášením Světového dne dětí. Valným shromážděním OSN bylo všem státům doporučeno, aby oslavovaly děti ve stejný den. Datem oslav byl zvolen 20. listopad.

Některé státy přesto slaví Den dětí na začátku června, jiné přesunuly oslavy na listopad dle doporučení OSN a některé státy slaví v červnu a přijaly také oslavy v listopadu.  

Akce ke Dni dětí v Řepích, Zličíně a Hostivici

I naše městské části nezůstávají s oslavami Dne dětí pozadu.

V Řepích připravují pro děti dětskou pouť.

thumb detska pout boromejky

Ve Zličíně připravují pro děti modelářský den a letní slavnost.

thumb detsky modelarsky den sobinkathumb zlicinska letni slavnost

Pro děti v Hostivici připravují divadlo a bohatý program.

thumb den deti a ceska hostivice

Označeno štítky Zajímavosti Řepy Hostivice Zličín

Dále by Vás mohlo zajímat