aktualizováno 7:56 AM CET, Dec 6, 2018339 UTC

Starostka Zličína: Není zásadní rozdíl mezi muži a ženami v politice

Marta Koropecká, starostka MČ Zličín

Starostka Zličína Marta Koropecká (BPP) v rozhovoru pro server Parlamentní listy uvedla, že ženy se dokážou prosadit v politice i bez povinných kvót.  Redakci také prozradila, co vidí jako největší problém ve spravovaném regionu,  v této souvislosti zmínila přeplněná záchytná parkoviště, kde parkují středočeští řidiči sjíždějící se za prací do Prahy.  Radnice se podle jejích slov chystá rovněž investovat do stavby nové mateřské školky.  Svá rozhodnutí ve funkci starostky nedělí na důležitá a méně důležitá a svou práci dokáže se svým rodinným životem zkoordinovat i díky pochopení svých nejbližších.

Žen je v politice více

Koropecká míní, že se počet žen v politice v poslední době zvyšuje . "Toto zastoupení asi není tak výrazné ve špičkách hlavních politických stran, ale na místech starostek jak v Praze, tak i v celé republice vidím žen docela dost. Možná je to také tím, že ženy jsou obecně velmi pracovité a občané tuto jejich vlastnost kladně oceňují. U mladších žen zřejmě příčina jejich neúčasti na politické scéně spočívá v tom, že stále ještě jsou na ně kladeny větší nároky (samozřejmě to nelze paušalizovat) v rámci rodiny a péče o děti než na muže, " řekla Parlamentním listům doslova Koropecká.

V této souvislosti také Koropecká uvedla, že nevidí rozdíl mezi muži a ženami v politice. Sama prý spolupracuje s kolegy obou pohlaví a jde spíš o to, jaké je v rámci společné práce lidské porozumění a naladění na "stejný" způsob myšlení. Zavádění poměrných kvót v zastoupení žen v politice Koropecká odmítá, stejně jako to, že předpoklad pro práci v politice by měl určit tabulkový výběr. Rozhodujícím faktorem vstupu do politiky by měla být podle ní zejména cílevědomost, odborné schopnosti, pracovitost či neúplatnost, a to bez posuzování pohlaví takového člověka. 

Koropecká je prý starostkou 24 hodin denně a je neustále "na telefonu" a sleduje veškeré dění a momentální situaci. Ocenila v této spojistosti chápavý přístup své rodiny či týmovou solidaritu svých spolupracovníků.

Co nemůže ovlivnit

Starostka v této souvislosti zmínila problém s nájezdy řidičů ze Středočeského kraje, kteří ráno příjíždějí do hlavního města za prací. Podle jejích slov zaberou tito řidiči každé volné místo, které třeba není ani určeno k parkování, a pak využijí k cestě do práce MHD.  Podle ní záchytná parkoviště na Zličíně absolutně nestačí a Středočeský kraj tuto situaci příliš neřeší. Jako řešení vidí vybudování záchytných parkovišť, které by byly ještě před hranicemi Prahy.  Malé městké části totiž podle jejích slov nemohou zavést tzv. parkovací zóny, které by sloužily rezidentům. Jako problém cítí také neustále přítomný smog a výfukové plyny z aut, které škodí zdraví místních dětí.  

Co čeká Zličín v nejbližší budoucnosti

Podle starostky je to zejména diskuse a příprava rozpočtu na rok 2016. Koropecká vyjádřila radost, že se z finančních prostředků Magistrátu hlavního města Prahy začne s výstavbou nové základní školy. "V současné době máme téměř tisíc dětí do 15 let věku a pro ně pouze 1. stupeň základní školy (1.–5. třída), vybudovaný z části mateřské školky, čemuž také odpovídají užívané prostory. Hygienickým předpisům neodpovídají ani ostatní poměry ve třídách, takže např. kvůli zajištění zorného úhlu pohledu na tabuli je nutné děti pravidelně přesouvat z řady lavic od dveří k oknu a zase zpět apod. Počet dětí v první třídě každoročně překračuje možný počet, " uvedla pro Parlamentní listy Koropecká. Do této doby byla situace kritická, kdy rodiče zkoušeli dávat děti na školy na jiné městské části a často tak střídaly školní prostředí. Koropecká v této souvislosti zdůraznila to, že malé děti děti by něměly cestovat školním autobusem do naprosto neznámého a vzdáleného prostředí.

Koropecká také informovala o tom, že se v nejbližším období začne stavět nová čtyřtřídní mateřská škola a v této souvislosti dodala, že v loňském roce se přistavěly dvě třídy k již existující školce, což ale nestačilo. Starostka zmínila, že na Zličíně se hojně staví a počet obyvatel se za posledních několik let zdvojnásobil. V této souvislosti si povzdechla nad chybějící občanskou vybaveností v nových bytových zástavbách. "Proto mě bude docela mrzet, pokud z Pražských stavebních předpisů vypadnou tzv. plánovací smlouvy, které by ukládaly developerům podílet se na výstavbě škol, školek a další občanské vybavenosti. Pokud se někdo domnívá, že se městská část dohodne s developerem sama, pak je to, především u malých městských částí, většinou čirá naivita. I v případě, že developer je ochoten přispět na realizaci občanské vybavenosti, jde většinou o částku, která ani zdaleka nepokrývá potřebné náklady, " dodala v rozhovoru pro Parlamentní listy starostka městské části Zličín.

Zdroj: Parlamentní listy (redakčně upraveno)

Označeno štítky Zajímavosti

Dále by Vás mohlo zajímat

 • Slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj
  Den slovanských věrozvěstů Cyrila (Konstantina) a Metoděje se každoročně slaví 5. července. Připomíná výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou...
 • Mezinárodní den dětí (MDD)
  Mezinárodní den dětí se každoročně slaví 1. června. K této příležitosti jsou pro děti připravovány různé společenské a sportovní akce. Tento den má...
 • První máj - svátek práce i zamilovaných
  V tento den se slaví dva svátky, a to svátek práce a svátek zamilovaných. Svátek práce se slaví od roku 1890, u svátku zamilovaných se zdroje o době...
 • Cyklohráček - vlak plný hraček
  Mnozí z vás s příchodem jara začínají vyrážet na výlety. A víte o tom, že cestovat s dětmi už nemusí být nuda? Již pátým rokem jezdí Cyklohráček,...